Praktyki w "Głosie" - relacje uczestników
W dniach 27-29 sierpnia w ramach projektu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” i portalu IDA w redakcji gazety „Głos” w Czeskim Cieszynie przebywała na praktykach grupa młodych dziennikarzy ze Wschodu.
Obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości trwają na Łotwie od zeszłego roku.
Centrum Kultury Polskiej w Dyneburgu, jako platforma edukacyjna służąca promowaniu wiedzy historycznej, czynnie bierze udział w jubileuszowych wydarzeniach. Właśnie tam 11 kwietnia została otwarta wystawa “Polskie drogi do niepodległości”, która prezentuje sylwetki wybitnych zasłużonych Polaków, w tym uczonych, inżynierów oraz artystów. “Ludzi, którzy poprzez swoje działania stanowili Polskę, kiedy nie było jej na mapie Europy, a potem wniesli swój wkład w odbudowę kraju”- mówi Prezes Związku Polaków na Łotwie Ryszard Stankiewicz.
Wielu bohaterów wystawy było emigrantami i zesłańcami, którzy na przełomie XIX i XX wieku znacząco przyczynili się do rozwoju kultury i nauki. Wśród nich są Ignacy Jan Paderewski, Ignacy Domejko, Maria Skłodowska-Curie czy Bronisław Piłsudski. Na wystawie są przedstawione także sylwetki bohaterów związanych z Łotwą, np. Karola Bohdanowicza, geografa i inżyniera oraz geologa Witolda Zglenickiego.
Studentka z Polski, Monika Zalewska, tak skomentowała wystawę ”Drogi do Niepodległości” – „Daje ona fascynującą możliwość kultywowania polskiej kultury i tradycji oraz dobrze przedstawia działalność Centrum Kultury Polskiej w Dyneburgu. Zwiedzania wystawy jest ważne dla uczniów i dzieci, inspirując życiorysem słynnych postaci i daje powód do dumy ze swej kultury”.
Ekspozycja “Polskie drogi do Niepodległości” została przygotowana dzięki wsparciu Fundacji “Pomoc Polakom na Wschodzie” i w ramach opieki Senatu RP nad Polakami za granicą.
Tekst: Joren Dobkiewicz
Redakcja: IDA
Zdjęcia: Związek Polaków na Łotwie
W dniach 27-29 sierpnia w ramach projektu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” i portalu IDA w redakcji gazety „Głos” w Czeskim Cieszynie przebywała na praktykach grupa młodych dziennikarzy ze Wschodu.
W dniach 10-23 czerwca w Jastrzębiej Górze (Polska) odbył się obóz dla młodzieży z Białorusi (Baranowicze, Brześć, Grodno) i Ukrainy w wieku 12-16 lat.
Do Domu Dziecka, prowadzonego przez Zgromadzenie Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny w Żytomierzu, trafiło wsparcie finansowe z Polski.