IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

06.12.2021

Aligator w Wilnie

Aligator, Kultura, Książka, Aktualności Litwa, wileński 2021-12-06

„Aligator w Wilnie” to skrzyżowanie kryminału i powieści przygodowej przyprawione szczyptą historii Polski oraz Wileńszczyzny.


Książka ukazała się pod patronatem medialnym portalu IDA i Magazynu „Kuriera Wileńskiego”. To opowieść dla nastolatków, ale wartka akcja i kryminalna intryga wciągną również dorosłych czytelników.

Razem z Aliną, współczesną nastolatką z Warszawy, trafiamy na trop znaleziska dokonanego w Wilnie w latach 30. XX wieku. W 1931 roku młody wilnianin Witek zakradł się na teren remontowanej po wielkiej powodzi wileńskiej katedry. Był świadkiem odkrycia grobu Barbary Radziwiłłówny i ukradł z niego tajemniczy klucz. Po latach opisał to znalezisko w liście do szwajcarskiego inżyniera Alfreda Rietmanna. Kilka dekad później list trafia w ręce Aliny – tak rozpoczyna się wielka przygoda, która przez Warszawę i Gdańsk prowadzi wprost na Wileńszczyznę. Alina, jej ojciec i grupa przyjaciół, podążając tropem zagadkowego klucza, próbują rozwiązać tajemnicę związaną ze Świętym Kazimierzem. Na ich drodze staje pewna wiekowa organizacja mafijna. To właśnie krzyżujący bohaterskie plany przestępcy wprowadzają do powieści pościgi, spiski i zaskakujące zwroty akcji. Ale w „Aligatorze w Wilnie” nie brakuje również scen o naturze romantycznej i obyczajowej, bo Alinie nieobce są rozterki typowej nastolatki.

Autorem „Aligatora w Wilnie” jest Piotr Jezierski, pisarz, dziennikarz i kulturoznawca, autor zbioru opowiadań „Zgubiłem zegarek”, internetowego kryminału w odcinkach „Parada grzeszników” oraz łączącej kilka gatunków powieści „Kochankowie brzydszej córki”. Jako badacz kultury popularnej wydał on książkowe eseje „Siła strachu” i „Wektory wyobraźni”. Jest również twórcą wystaw o historii polskiego kina prezentowanych w Wilnie, Trokach i Dyneburgu.

Książka nie jest przeznaczona do oficjalnej sprzedaży. Biblioteki, domy kultury polskiej i osoby zainteresowane jej posiadaniem prosimy o kontakt mailowy z wydawcą: biuro@pol.org.pl.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.

EBOOK!

Książkę można pobrać tutaj:

Dalsze przygody Aliny opisują powieści „Wielki skok Aligatora” i „Uwolnić Aligatora".

Wywiady z autorem i artykuły poświęcone książce:

POLSKIE RADIO TRÓJKA audycja "Trójka literacka"

POLSKIE RADIO DLA ZAGRANICY

POLSKIE RADIO Kultura

POLSKIE RADIO "Spotkania z Polonią"

KURIER WILEŃSKI

WILNOTEKA

TVP WILNO

Poniżej relacja filmowa i galeria zdjęć z wileńskiej premiery książki, która odbyła się 16 grudnia 2021 r. w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

 

 

Fot. Marian Paluszkiewicz.