Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej” na Łotwie
Kultura, Aktualności
Łotwa, Ryga, Ryga
2021-09-07
W dniu 4 września 2021 roku w Rydze, w kameralnej sali kina Splendid Palace, odbyła się uroczystość poświęcona Narodowemu Czytaniu, na której wybrzmiał dramat Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. Uroczystość została zorganizowana przez Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Relacji Polsko – Łotewskich „Silesia”.
Na wyjątkowość uroczystości wpłynął fakt, że była to jedyna oficjalnie zarejestrowana na stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej akcja Narodowego Czytania 2021 na Łotwie.
Na jubileuszową edycję akcji Narodowego Czytania, którą w 2012 roku zapoczątkował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, przybyli znakomici goście. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością III sekretarz ds. polityczno-ekonomicznych Pan Łukasz Cudny, pracownicy Ambasady RP w Rydze, liczne grono pedagogiczne Polskiej Szkoły im. Ity Kozakiewicz w Rydze, członkowie Związku Polaków na Łotwie, członkowie Stowarzyszenia „Silesia”, a także sympatycy kultury polskiej.
Prezes Stowarzyszenia „Silesia” Mariusz Duka w swojej przemowie zaakcentował:
Bardzo się cieszę, że wśród gości są zarówno Polacy jak i Łotysze, co oznacza, że polska literatura piękna może być pomostem pomiędzy naszymi kulturami i spoiwem do wspólnych wyzwań.
Zaproszeni goście mieli możliwość wysłuchania prelekcji Pani Sabiny Mężyk, polonistki z Polskiej Szkoły im. Ity Kozakiewicz w Rydze, na temat twórczości Gabrieli Zapolskiej, a w szczególności jej największego dzieła „Moralność pani Dulskiej”. Na uroczystości przeczytany został wspólnie pierwszy akt dramatu, a wszystkich gości zachęcono do dalszego czytania dramatu w zaciszu domowym.
Po wspólnym czytaniu goście zostali zaproszeni na projekcję filmu „Panie Dulskie” w reżyserii Filipa Bajona, który był wyświetlany z łotewskimi napisami.
Stowarzyszenie „Silesia” serdecznie dziękuje Ambasadzie RP w Rydze za finansowe wsparcie projektu, jak również kinu Splendid Palace za bardzo owocną współpracę.
Członkini Polonijnego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego w Tarnopolu Anastasiia Shestiuk w dniach 14-23 września uczestniczyła w IV edycji Programu stypendialnego im. Prezydenta RP na Uchodźstwie Stanisława Ostrowskiego «Aktywni dla Polski».
Już po raz drugi szerszej publiczności udostępniona została wystawa „Semper Fidelis. Miasta Niepodległej – Lwów w grafice. Miasto. Ludzie. Wydarzenia.” Tym razem lwowskie grafiki na 22 planszach zostały wyeksponowane w wersji plenerowej – na otwartym terenie Senatu RP.
„Chryzantemy złociste“, „To ostatnia niedziela“, „Z kim tak ci będzie źle jak ze mną“ to tylko niektóre z utworów, które zabrzmiały podczas szczególnego wieczoru 9 marca w Instytucie Polskim w Bratysławie.