IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

30.11.2017

Obchody ku pamięci gen.Stanisława Sosabowskiego

Uroczystości, popularyzacja historii, Aktualności, Postaci Ukraina, Obwód iwanofrankowski, Iwano-Frankiwsk 2017-11-30

Zasłużony generał został 25 listopada 2017 r. upamiętniony w Ivano-Frankowsku, gdyż to właśnie w ówczesnym Stanisławowie urodził i wychował się. 


Uroczystości miały na celu przywrócenie pamięci, tego jednego z najbardziej zasłużonych polskich generałów, twórcy pierwszej w historii Wojska Polskiego jednostki spadochronowej. Okazją była 125. rocznica urodzin i 50. śmierci generała. W ramach obchodów przygotowano wystawę planszową, przedstawiającą życiorys gen. Sosabowskiego. Uczestnicy obejrzeli film dokumentalny "Honor Generała" oraz wysłuchali wykładu pt. "Stanisław Sosabowski - niepokorny Generał Brygady". Mały Stanisław dorastał w ciężkich warunkach, w niezamożnej rodzinie, bez ojca, który wcześnie odszedł. Te trudne warunki sprawiły, iż przyszły wojskowy jednak przekuł w siłę. Jako komendant drużyny strzeleckiej w Stanisławowie był twardy i wymagający ale też sprawiedliwy, dzięki czemu cieszył się dużym szacunkiem. 

Na spotkaniu ogłoszone zbiórkę pieniędzy na tablicę pamiątkową poświęconą generałowi. Uroczyste odsłonięcie zaplanowane jest na 23 września 2018 roku.

Uroczystości w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego zorganizowało Towarzystwo Kultury Polskiej im. Franciszka Karpińskiego w ramach projektu z Fundacją "Pomoc Polakom na Wschodzie" i dofinansowania Senatu RP. 

(Na zdjęciu gen.Sosabowski z gen.Browningiem, źródło: Wikipedia)

 

Galeria