KONSEKRACJA SANKTUARIUM
Uroczystego poświęcenia świątyni dokonał w dniu 17 czerwca 2017 roku abp Mieczysław Mokrzycki.
Przychodzimy tu na groby ludzi często dla nas świętych, po to także byśmy czerpali z nich wzorce i sami świętymi się stawali – powiedział proboszcz budapeszteńskiej, polskiej parafii personalnej ks. Krzysztof Grzelak.
Wraz z ks. Lajosem Bajcsym odprawił on specjalną mszę polową dla Polonii w kwaterze polskiej na Nowym Cmentarzu Komunalnym w Budapeszcie. 1 i 2 listopada to tradycyjny czas odwiedzania grobów najbliższych. Nie inaczej jest wśród Węgrów i węgierskiej Polonii. Od wielu lat wspólnym miejscem spotkań jest Nowy Cmentarz Komunalny w „polskiej” dzielnicy Kőbánya i kwatera polska umiejscowiona pod numerem parceli 32, gdzie odprawiono za dusze wszystkich zmarłych Polaków mszę polową.
Wzięli w niej udział między innymi ambasador RP w Budapeszcie Jerzy Snopek, rzecznik narodowości polskiej w węgierskim parlamencie Ewa Ronay, szefowie Instytutu Polskiego, Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum, Polskiego Ośrodka Kulturalnego a także przedstawiciele organizacji polonijnych, Polacy mieszkający na Węgrzech.
W kwaterze polskiej pochowano 120 Polaków, głównie w okresie II wojny światowej. Jest tu między innymi mogiła budowniczego polskiego kościoła w Budapeszcie i pierwszego proboszcza parafii księdza Wincentego Danka. Na każdym z pomników zapalono symboliczne znicze. Polskie nekropolie znajdują się w wielu innych miejscach Węgier, szczególnie tam, gdzie w czasie II wojny światowej przebywali polscy uchodźcy.
Uroczystego poświęcenia świątyni dokonał w dniu 17 czerwca 2017 roku abp Mieczysław Mokrzycki.
Pod koniec grudnia 2018 r. otrzymałyśmy od Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” komiks „Epopeja legionowa” – album, który przybliża wydarzenia historyczne i bohaterów narodowych czasów walki o niepodległość.
Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” kontynuuje działania polegające na wspieraniu postaw patriotycznych i promocji polskiej historii i kultury.