IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

05.11.2018

Pamięć o zmarłych na węgierskiej ziemi

Uroczystości, Aktualności Węgry, Budapeszt

Przychodzimy tu na groby ludzi często dla nas świętych, po to także byśmy czerpali z nich wzorce i sami świętymi się stawali – powiedział proboszcz budapeszteńskiej, polskiej parafii personalnej ks. Krzysztof Grzelak.


Wraz z ks. Lajosem Bajcsym odprawił on specjalną mszę polową dla Polonii w kwaterze polskiej na Nowym Cmentarzu Komunalnym w Budapeszcie. 1 i 2 listopada to tradycyjny czas odwiedzania grobów najbliższych. Nie inaczej jest wśród Węgrów i węgierskiej Polonii. Od wielu lat wspólnym miejscem spotkań jest Nowy Cmentarz Komunalny w „polskiej” dzielnicy Kőbánya i kwatera polska umiejscowiona pod numerem parceli 32, gdzie odprawiono za dusze wszystkich zmarłych Polaków mszę polową.

Wzięli w niej udział między innymi ambasador RP w Budapeszcie Jerzy Snopek, rzecznik narodowości polskiej w węgierskim parlamencie Ewa Ronay, szefowie Instytutu Polskiego, Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum, Polskiego Ośrodka Kulturalnego a także przedstawiciele organizacji polonijnych, Polacy mieszkający na Węgrzech.

W kwaterze polskiej pochowano 120 Polaków, głównie w okresie II wojny światowej. Jest tu między innymi mogiła budowniczego polskiego kościoła w Budapeszcie i pierwszego proboszcza parafii księdza Wincentego Danka. Na każdym z pomników zapalono symboliczne znicze. Polskie nekropolie znajdują się w wielu innych miejscach Węgier, szczególnie tam, gdzie w czasie II wojny światowej przebywali polscy uchodźcy.

 

Galeria