IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

25.04.2018

Pierwsze spotkanie MEDIA START

Warszaty,konferencje, Aktualności, Media Start, Materiały własne Ukraina, Obwód lwowski, Lwów 2018-04-25

W dniach 21-22 kwietnia we Lwowie odbyła się pierwsza sesja warsztatów dziennikarskich.


Pasjonaci tworzenia filmów w internecie, początkujący dziennikarze, vlogerzy oraz młodzi ludzie pragnący poznać ciekawy fach przez dwa dni zgłębiali tajniki pracy reportera i realizatora telewizyjnego.

Program Media Start to pilotażowe szkolenie skierowane do pasjonatów tworzenia filmów w internecie, młodych dziennikarzy oraz vlogerów. W ramach projektu przewidziano 7 dwudniowych sesji szkoleniowych.

Inauguracyjna sesja warsztatowa Media Start przyciągnęła ponad dwadzieścia osób w wieku 16-28 lat, w tym uczniów goszczącej je Szkoły Średniej nr 10, młodych vlogerów i początkujących dziennikarzy przybyłych ze Lwowa, Stryja, Żółkwi, Strzałkowic oraz Zdołbunowa.

Młodych dziennikarzy, zgromadzonych w Szkole Średniej nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie, przywitała wiceprezes Fundacji „Pomoc Polakom ze Wschodu” Joanna Zając, która zwróciła uwagę na potrzeby rozwoju nowych kanałów komunikacji, w celu docierania do szerszej grupy odbiorców. Fundację reprezentowali też redaktorzy funkcjonującego w jej ramach portalu IDA. Biorących udział w warsztatach młodych ludzi odwiedził również konsul RP Marian Orlikowski. Opowiadając kursantom o tym, jak ważne jest kształcenie młodych dziennikarzy, którzy będą informować i budować polską społeczność na Wschodzie.

Podczas zajęć łączących w sobie teorię z zawodową praktyką młodzi adepci sztuki dziennikarskiej dowiedzieli się co jest potrzebne do realizacji efektownego materiału, jak duże znaczenie w pracy z kamerą ma autentyczność i pewność siebie oraz jak mówić, żeby dotrzeć do odbiorcy. Już podczas inauguracyjnej sesji uczestnicy stanęli przed i za kamerą, czego efektem jest powstanie pierwszych filmików. Szkolenie prowadził doświadczony dziennikarz Adam Rogala, który szybko nawiązał kontakt z młodymi słuchaczami. 

Uczestników czeka jeszcze sześć dwudniowych spotkań, podczas których poznają tajniki pracy reportera, nauczą się kształtować swój wizerunek medialny i zrealizują własne materiały dziennikarskie. Na najlepszych i najbardziej zaangażowanych czeka tygodniowy staż w TVP Polonia.

Relację z warsztatów, w formie filmu, zdjęć i tekstu opublikował również Kurier Galicyjski.

Nabór na warsztaty jest otwarty. Chętnych do dołączenia do zespołu prosimy o kontakt pod adresem media@pol.org.pl. Kolejna sesja już w w dniach 19-20 maja we Lwowie.

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.