IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

20.09.2019

„Piknik Polski” w Mārupe na Łotwie

Działalność organizacji , Aktualności Łotwa, Ryga, Ryga 2019-09-20

14 września 2019 roku w Mārupe w stadninie „Zirgzandales” odbył się Piknik Polski, zorganizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Relacji Polsko-Łotewskich „Silesia” wspólnie z Ambasadą RP w Rydze oraz żołnierzami V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie.


Na piknik licznie przybyli Polacy mieszkający na Łotwie, w tym rodziny z dziećmi i młodzież szkolna, jak również żołnierze V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego z mjr Danielem Stanickim na czele. Gościem honorowym pikniku była Ambasador RP na Łotwie Pani Monika Michaliszyn.

Prezes Stowarzyszenia „Silesia” Mariusz Duka przywitał gości słowami:
"Piknik to wspaniała forma spędzania wspólnie czasu z rodziną, najbliższymi i przyjaciółmi. Tym bardziej jest mi miło, że mogę spędzić ten czas właśnie z Wami. Piknik to idealna okazja do budowania dobrych i silnych relacji między rodakami mieszkającymi na Łotwie."

Dla starszych, jak i najmłodszych uczestników pikniku przygotowanych było wiele atrakcji, w tym liczne konkurencje sportowe takie jak m.in. przeciąganie liny, przenoszenie wody na czas oraz skoki w workach. Dla najmłodszych uczestników pikniku dostępny był również „Domek dziecięcy” z licznymi grami i zabawami.

Polscy żołnierze przygotowali pokazy samoobrony, szkolenie z przetrwania w trudnych warunkach, jak również instruktaż udzielania pierwszej pomocy.

Jedną z atrakcji była przejażdżka konna dla dzieci i młodzieży.

Wszyscy mieli możliwość uczestniczenia we wspólnym śpiewaniu.
Smaczny i obfity poczęstunek przygotowali polscy żołnierze.

Łotewska, wrześniowa pogoda dopisała i wszyscy dobrze się bawili do późnego wieczoru.

Projekt jest współfinansowany w ramach funduszy polonijnych Ambasady RP w Rydze. Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Tekst: Mariusz Duka 

Fot. Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Relacji Polsko-Łotewskich „Silesia”