Co łączy unikanlną biograficzną bazę danych i pomnik polskiego króla w Dyneburgu?
W czerwcu 2018 r. w stolicy Łatgalii odsłonięto pomnik poświęcony królowi Stefanowi Batoremu, który nadał prawa magdeburskie Dyneburgowi, obecnie drugiemu co do wielkości miastu na Łotwie. Obiekt zaprojektowany przez miejscowego artystę, Romualda Gibowskiego, był współfinansowany przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” ze środków Senatu RP.
Pomnik króla znajduje się w pobliżu twierdzy dyneburskiej, na brzegu rzeki Szunicy. Idea odsłonięcia pomnika upamiętniającego polskiego króla pojawiła się kilka lat temu, z inicjatywą wystąpił lokalny oddział Związku Polaków na Łotwie w Dyneburgu „Promień”.
„Dziś pomnik symbolizuje ciąg historii i rozmaite zmiany nazw i władzy na obszarze Łotwy, Łatgalii i Dyneburga. Pamięć o tej historii jest naszym współnym obowiązkiem”- opowiada historyk, badacz historii miasta, Aleksandr Dmitriew, który na co dzień przychodzi z flagą miasta pod pomnik. Dmitriew przez 25 lat pracował w bibliotece. Jak opowiada „W tym czasie poważnie zainteresowałem się lokalną historią i poznałem wielu interesujących ludzi z miasta i dzielnicy. Dzięki kontaktom z nimi poszerzyły się moje horyzonty i wzbogaciłem swoją wiedzę ”.
Tak więc Alexander Dmitriew wpadł na pomysł, aby stworzyć fiszki z informacjami biograficznymi. Zebrane kartki obejmują kilka tysięcy słynnych i ważnych postaci związanych z miastem Dyneburg. Dużo z nich dotyczy słynnych Polaków, np. Grzegorza Fitelberga, Władysława Raginisa, czy Emilię Plater.
System wymyślony i stworzony przez Alexandra Dmitriewa, prawdopodobnie nie ma wiele odpowiedników na Łotwie. Obecnie ta baza danych nie zawiera setek, ale tysiące nazwisk posegregowanych od „A” do „Z” . Tylko przy nazwiskach zaczynających się od litery „K” znajdują się 470 rekordy.
Za ten bardzo przydatny zbiór informacji można osobiście podziękować Alexandrowi Dmitriewowi pod pomnikiem Stefana Batorego w Dyneburgu, gdzie regularnie przychodzi na spacery.
Fot. S. Kuznecov
Tekst J.Dobkiewicz