IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

21.05.2019

Polish-Ukrainian Startup Bridge – szansa dla ukraińskich innowatorów

Szkolenia, Porady, biznes, Aktualności Ukraina, Obwód żytomierski, Żytomierz 2019-05-21

W dniu 17 maja br na Państwowym Uniwersytecie Technologicznym w Żytomierzu odbyło się piąte spotkanie biznesowe Start-up, zorganizowane przez Polish-Ukrainian Startup Bridge we współpracy Fundacją „Fundusz Współpracy”.


Na spotkaniu wszyscy zainteresowani mogli usłyszeć informację dot. wsparcia finansowego, jakie innowacyjne projekty mogą uzyskać na Ukrainie i w Polsce, aby wdrożyć swoje pomysły i zbudować biznes na pełną skalę oraz przedstawić swoje projekty w celu możliwości udziału w Konkursie Start-up.

Organizatorzy także zapraszali wszystkich – zarówno publiczność, tak i lokalne firmy wziąć udział w Konkursie Start-up i otrzymać szansę zaprezentowania swojego projektu ponad 30 międzynarodowym inwestorom podczas trzeciej wystawy Kyiv Tech Hub Conference w Kijowie w październiku b.r.

Projekty zwycięscy mogą liczyć na inwestycje do 220 000 euro w następnych kierunkach: gospodarstwo wiejskie i żywność; nowe metody melioracji; nowe sposoby monitoringu kultur wiejskich; marketingowe decyzję technologiczne; nowe rozwiązania dot. energii odnawialnej; rozwiązania dot. przechowywania energii.

„Prawdę mówiąc, to bardzo interesujące spotkanie. Jutrzejszy czy nawet pojutrzejszy dzień można było odczuć już dzisiaj. Przyjemnie jest widzieć prawdziwe zainteresowanie studentów swoją sprawą, a polskich państwowych i prywatnych inwestorów – zainteresowanie pomysłami studentów. Wzajemnie wygodne umowy współpracy motywują i jednych, i drugich: udoskonalone idee i harmonogram ich realizacji otrzymują możliwości wykonania dzięki wsparciu przez państwowe i prywatne Fundacji Rzeczypospolitej Polski. Bardzo ważnym jest to, że akcent stawi się na przejrzystość, uczciwość i sprawiedliwość: zasada „50/50”» rozpowszechnia się nie tylko na podział finansowego zysku realizowanego projektu, ale i socjalny, tak by mówiąc międzynarodowy. Także, zasadami finansowania projektów jest i to, że korzyści dla końcowych konsumentów wytwarzanych produktów też powinni być równo podzielone między Ukrainą i Polską. Szkoda tylko, że żaden z mówców (studentów, którzy przedstawiali swoje projekty) w ogóle nikt nie mówił po polsku. Co było trochę przeszkodą w porozumieniu pomiędzy mówcami i przedstawicielami Polish-Ukrainian Startup Bridge” – mówi uczestnik spotkania biznesowego Rustam Jusupow.

Informacja:

Polish-Ukrainian Startup Bridge to cykl meetupów i konferencji realizowanych w ukraińskich miastach w ramach projektu „Wsparcie dla ukraińskich mikro i MŚP, w szczególności dla firm będących w fazie start-up”.

Osoby, którzy proponują własne startupy, mogą skomercjalizować swój projekt naukowy lub szukać ciekawych inwestycji, i mają unikatową możliwość skorzystać z unikalnej okazji udziału w eventach. PUSB to niesamowita platforma, przez którą można: nawiązać kontakty z inwestorami i firmami z Polski; wziąć udział w konkursach dla startupów i projektów naukowych; rozwinąć swoją wiedzę i doświadczenie poprzez program akceleracyjny; zaprezentować swój startup lub projekt na scenie przed inwestorami i firmami z Polski; wygrać cenne nagrody dla najlepszych projektów; skorzystać z wiedzy i wsparcia Startup Support Center.
Polish-Ukrainian Startup Bridge realizowany jest przez Fundację Fundusz Współpracy przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju RP. Projekt współfinansowany ze środków programu polskiej pomocy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Tekst: Walentyna Jusupowa

Źródło / Fot. Słowo Polskie

Galeria