W dniach 16-27 lipca br. odbył się II turnus w ramach projektu „Polski obóz rekreacyjny”, czyli aktywny wypoczynek z wykorzystaniem Nordic Walking oraz eko-fitnessu dla dzieci.
Program, podobnie jak w czasie pierwszego turnusu, obejmował zwiedzanie miejsc, związanych z polską kulturą i historią w Żytomierzu i Berdyczowie; warsztaty dotyczące zdrowego stylu życia; Nordic Walking, eko-fitness dla dzieci. W sumie na obozie uczestniczyło 12 osób w wieku 6-12 lat. Zajęcia prowadzone były przez opiekunów grupy, studentki wydziału społeczno-psychologicznego Żytomierskiego Uniwersytetu Państwowego im. Iwana Franki, wolontariuszki Studenckiego Klubu Polskiego Julię Porozińską, Olgę Wigurę i Ilonę Baszyńską.
W czasie obozu, dzieci przypomniały sobie, a niektóre widziały po raz pierwszy, polskie symbole narodowe – flagę i godło, słuchały bajek i legend, w tym o powstaniu państwa polskiego, a także dowiedziały się o polskich świętach religijnych i państwowych.
Uczestnicy turnusu zwiedzali ciekawe miejsca w Żytomierzu, w których wcześniej nie byli. W kościele św. Zofii zapoznali się z historią powstania kościoła, w żytomierskiej fabryce „Rud” degustowali nowe smaki lodów. Szczególne wrażenie na dzieciach zrobił wyjazd do Berdyczowa. Oglądały tam kościół św. Barbary, Sanktuarium Karmelitów Bosych i zwiedziły Muzeum Josepha Conrada – Józefa Korzeniowskiego. W ramach wyjazdu do Berdyczowa dzieci odwiedziły także zakład produkcji chleba „Car-chleb”, gdzie pokazano im proces wypiekania chleba. Z dużym zainteresowaniem spotkała się wizyta w schronisku dla niedźwiedzi „Biała skała” pod Żytomierzem, kontakt z żywą przyrodą to zawsze niezapomniane emocjedla dla dzieci i młodzieży. Następnie uczestnicy odwiedzili kompleks „Kniaży”, gdzie mogli spróbować swoich sił jako budowlańcy.
W ostatnim dniu turnusu, odbyło się spotkanie pożegnalne. Dzieci wspominały spędzone razem dni, opowiadały o tym co im się najbardziej podobało i czego się nauczyły. Na pamiątkę uczestnicy otrzymali prezenty i słodycze. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji obozu, m. in. Dziecięcemu Klubowi „Weselka”, organizacji społecznej „Terytorium zdrowia, urody i sukcesu”. Głównym organizatorem projektu była organizacja społeczna „Studencki Klub Polski” w Żytomierzu.
Projekt został współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.
Źródło: Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu
Redakcja: IDA