IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

14.05.2019

Premiera filmu o diasporze polskiej w Odessie

Film, Aktualności Ukraina, Obwód odeski, Odessa 2019-05-14

W ramach obchodów Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Święta Konstytucji 3 maja w Odessie odbyła się zamknięta premiera filmu „Polacy w Odessie. Historia diaspory”.


Film w reżyserii Pawła Majstrenki opowiada o Polakach, którzy mieszkali i pracowali w tym mieście od XIX wieku, o piętnie jakie odcisnęła historia Polski na ich losie. Przede wszystkim jest to obraz o heroicznym trudzie zachowania własnej kultury, tradycji i religii oraz o pierwszych krokach odradzania się polskiej wspólnoty w 1990 roku.

Na początku spotkania wszyscy zebrani widzowie razem odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego. Po premierze goście, w przytulnej sali IQSpace, mieli możliwość zadawania pytań reżyserowi oraz prezes Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. Adama Mickiewicza w Odessie, Swietłanie Zajcewie-Wełykodnie, która jest producentem filmu.

Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością: senator RP Anna Grażyna Sztark, senator RP Margareta Budner, konsul RP w Odessie pan Aleksander Białowiejski, konsul RP w Odessie pan Łukasz Winny, ks. Józef Pawluk, przewodnicząca Komitetu ds. Kultury przy gubernatorze obwodu odeskiego pani Łarysa Kozłowska, Dyrektor Asocjacji Turystycznej Odessy pani Oksana Kuzniecowa, grupa nauczycieli z Gdańska oraz wszystkie osoby, które przyczyniły się do powstania filmu. Organizatorzy wydarzenia podziękowali wszystkim tym, którzy pomogli w realizacji projektu, a Paweł Maistrenko z rąk prezes Swietłany Zajcewej-Wełykodnej dostał symboliczne odznaczenie - przypinkę prezydencką wraz z życzeniami dalszych sukcesów, nowych osiągnięć i wielu nagród!

Wydarzenie zostało współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja ( „Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 roku”) w ramach obchodów Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Święta Konstytucji 3 maja.

Tekst: Swietłana Zajcewa-Wełykodna

Redakcja: IDA  

Zdjęcia Olga Krawcowa