Spotkanie stypendystów w Żytomierzu
W dniu 18 listopada 2018 roku w Domu Polskim w Żytomierzu odbyło się spotkanie stypendystów „Programu Stypendialnego PLus – AKTYWNY STUDENT”.
W dniu 17 grudnia br. w sali konferencyjnej Żytomierskiej Państwowej Rady Obwodowej odbyła się prezentacja książki „Ojczysta kołysanka” wydawnictwa „Wesełka”. Prezentację „Ojczystej kołysanki” prowadził Dyrektor wydawnictwa Oleksij Bondarenko. Na spotkanie zostały zaproszeni prezesi kilku organizacji mniejszości narodowych Żytomierza.
Promocja książki „Słoneczne słowo’ zorganizowana została już po raz czwarty w Żytomierzu. Zazwyczaj podczas promocji organizowany jest Jarmark, podczas którego dwa, trzy wydawnictwa przedstawiają swoje książki. Dzięki temu mają możliwość zapoznania się z miastem i poznania twórczego potencjału Żytomierza. W tym roku pandemia wymusiła zmianę formuły, dlatego spotkanie zostało zorganizowane trochę inaczej, w mniejszym gronie.
„Książka „Ojczysta kołysanka” wydawnictwa „Wesełka” – to jest zbór kołysanek ludowych w językach narodowości mieszkających na Ukrainie. Książka ilustrowana jest rysunkami dziecięcymi, dopełniona nutami i mapą Ukrainy. QR kod pozwala słuchać śpiewu kołysanek w różnych językach. Symboliczne, że prezentował kołysanki mężczyzna – Oleksij Bondarenko, zwykle z kołysankami kojarzymy kobiety. Książka łączy dzieci oraz dorosłych różnych narodowości przez śpiew kołysanek – pierwszych piosenek w życiu człowieka” – powiedziała na spotkaniu dr PhD docent Natalia Misiac.
Organizatorem książkowej promocji „Słoneczne słowo 2020” było Żytomierskie Kolegium Kultury i Sztuki im. Iwana Ogijenka.
Tekst: Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski
Redakcja tekstu: IDA
Fot. Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski
W dniu 18 listopada 2018 roku w Domu Polskim w Żytomierzu odbyło się spotkanie stypendystów „Programu Stypendialnego PLus – AKTYWNY STUDENT”.
Rok 2021, jak i poprzedni, pozostaje dla wszystkich nas trudnym, a szczególnie jest trudnym dla osób starszych, chorych, samotnych. W tym roku, jak i w latach poprzednich, Studencki Klub Polski, kontynuował projekt charytatywny „Akcje charytatywne adresowane do Polaków na Wschodzie”. W ramach projektu objęto opieką 8 osób polskiego pochodzenia z Żytomierza i obwodu, w wieku od 72 do 105 lat.
W dniach 20-24 sierpnia br. członkowie Studenckiego Klubu Polskiego wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym śladami polskich pałaców, zamków, kościołów i klasztorów w obwodzie winnickim. W ciągu pięciu dni uczestnicy odwiedzili wiele ciekawych i ważnych historycznie obiektów.