IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

08.11.2019

Relacja z „Festiwalu Filmów Stanisława Barei” w Rydze

Film, Aktualności, Festiwale Łotwa, Ryga, Ryga 2019-11-08

2 listopada 2019 roku w kinogalerii „K.Suns” odbył się „Festiwal Filmów Stanisława Barei”, króla polskiej komedii, zorganizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Relacji Polsko-Łotewskich „Silesia” przy finansowym wsparciu Ambasady RP na Łotwie, firmy ORLEN Lietuva oraz Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.


W ramach festiwalu zostały zaprezentowane trzy filmy w reżyserii Stanisława Barei – „Miś”, „Brunet wieczorową porą” oraz „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?”.

Na uroczyste otwarcie festiwalu przybyli dostojni goście – Ambasador RP na Łotwie Pani Monika Michaliszyn, Konsul RP na Łotwie Pani Małgorzata Hejduk-Gromek, żołnierze polskiego kontyngentu wojskowego stacjonującego w Adażi z mjr. Danielem Stanickim na czele, prezes Związku Polaków na Łotwie Pan Ryszard Stankiewicz, przedstawiciele Oddziałów Związku Polaków na Łotwie, przedstawiciele środowisk polonijnych oraz sympatycy kultury polskiej i dobrego kina.

Prezes Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Relacji Polsko-Łotewskich „Silesia” Mariusz Duka zaznaczył, że filmy Stanisława Barei okupują najwyższe pozycje na listach najpopularniejszych polskich komedii i filmów określanych mianem „kultowych”. Pochodzące z nich kwestie wielu z nas potrafi cytować na wyrywki. Na przykład: „Mój mąż jest z zawodu dyrektorem”, „Zawartość cukru w cukrze”, „Tych klientów nie obsługujemy”, „Proszę pana, tu nie wolno palić. – Wiem, ale ja się nie zaciągam…”. Prezes Stowarzyszenia „Silesia” dodał również, że jeden z najsłynniejszych polskich reżyserów Andrzej Wajda powiedział, że najlepsi polscy aktorzy uwielbiali grać u Barei, choćby nawet mały epizod, ponieważ wiedzieli kogo grają i przeciwko komu grają.

Ambasador RP na Łotwie Pani Monika Michaliszyn w swej przemowie podkreśliła, że filmy Stanisława Barei pomagały Polakom przetrwać trudne czasy PRL, pozwalając śmiać się z absurdów tamtych lat przez łzy.

Przedstawiciel kinogalerii „K.Suns” Pan Juris Zviedris w swej przemowie zaznaczył, że festiwal to wyjątkowa okazja zobaczyć na Łotwie polskie filmy, które są rzadkością w łotewskich kinach.

Filmy zaprezentowane na festiwalu cieszyły się ogromną popularnością, a sala kinowa była wypełniona po brzegi na wszystkich trzech seansach. W przerwach między filmami goście festiwalowi, przy kawie i herbacie, dzielili się przemyśleniami i wrażeniami.

Projekt jest współfinansowany w ramach funduszy polonijnych Ambasady RP w Rydze. Projekt jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą. Projekt jest współfinansowany przez firmę ORLEN Lietuva.

Tekst: Mariusz Duka

Fot. Stowarzyszeniae Na Rzecz Wspierania Relacji Polsko-Łotewskich „Silesia”