Piosenka kulinarna
Na Słowacji powstał kolejny - trzeci teledysk do autorskiej płyty „Za górami, za lasami, za Tatrami“ wydanej przez Klub Polski.
2 listopada 2019 roku w kinogalerii „K.Suns” odbył się „Festiwal Filmów Stanisława Barei”, króla polskiej komedii, zorganizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Relacji Polsko-Łotewskich „Silesia” przy finansowym wsparciu Ambasady RP na Łotwie, firmy ORLEN Lietuva oraz Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.
W ramach festiwalu zostały zaprezentowane trzy filmy w reżyserii Stanisława Barei – „Miś”, „Brunet wieczorową porą” oraz „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?”.
Na uroczyste otwarcie festiwalu przybyli dostojni goście – Ambasador RP na Łotwie Pani Monika Michaliszyn, Konsul RP na Łotwie Pani Małgorzata Hejduk-Gromek, żołnierze polskiego kontyngentu wojskowego stacjonującego w Adażi z mjr. Danielem Stanickim na czele, prezes Związku Polaków na Łotwie Pan Ryszard Stankiewicz, przedstawiciele Oddziałów Związku Polaków na Łotwie, przedstawiciele środowisk polonijnych oraz sympatycy kultury polskiej i dobrego kina.
Prezes Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Relacji Polsko-Łotewskich „Silesia” Mariusz Duka zaznaczył, że filmy Stanisława Barei okupują najwyższe pozycje na listach najpopularniejszych polskich komedii i filmów określanych mianem „kultowych”. Pochodzące z nich kwestie wielu z nas potrafi cytować na wyrywki. Na przykład: „Mój mąż jest z zawodu dyrektorem”, „Zawartość cukru w cukrze”, „Tych klientów nie obsługujemy”, „Proszę pana, tu nie wolno palić. – Wiem, ale ja się nie zaciągam…”. Prezes Stowarzyszenia „Silesia” dodał również, że jeden z najsłynniejszych polskich reżyserów Andrzej Wajda powiedział, że najlepsi polscy aktorzy uwielbiali grać u Barei, choćby nawet mały epizod, ponieważ wiedzieli kogo grają i przeciwko komu grają.
Ambasador RP na Łotwie Pani Monika Michaliszyn w swej przemowie podkreśliła, że filmy Stanisława Barei pomagały Polakom przetrwać trudne czasy PRL, pozwalając śmiać się z absurdów tamtych lat przez łzy.
Przedstawiciel kinogalerii „K.Suns” Pan Juris Zviedris w swej przemowie zaznaczył, że festiwal to wyjątkowa okazja zobaczyć na Łotwie polskie filmy, które są rzadkością w łotewskich kinach.
Filmy zaprezentowane na festiwalu cieszyły się ogromną popularnością, a sala kinowa była wypełniona po brzegi na wszystkich trzech seansach. W przerwach między filmami goście festiwalowi, przy kawie i herbacie, dzielili się przemyśleniami i wrażeniami.
Projekt jest współfinansowany w ramach funduszy polonijnych Ambasady RP w Rydze. Projekt jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą. Projekt jest współfinansowany przez firmę ORLEN Lietuva.
Tekst: Mariusz Duka
Fot. Stowarzyszeniae Na Rzecz Wspierania Relacji Polsko-Łotewskich „Silesia”
Na Słowacji powstał kolejny - trzeci teledysk do autorskiej płyty „Za górami, za lasami, za Tatrami“ wydanej przez Klub Polski.
Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego ogłasza III nabór Konkursu Regrantingowego na realizację małych projektów (do kwoty 10 000 zł.), w ramach zadania publicznego pn. „Aktywni w inicjatywach dla polskich spraw” w obszarze „Wydarzenia polonijne”.
W ubiegłym roku ukazało się julbileuszowe wydanie „Poezji” Mickiewicza z 1822 roku, otwierającego cyklem „Ballad i romansów” polski romantyzm.