IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

05.05.2018

Rodzina Polonijna

Wymiany, Wycieczki krajoznawcze, Aktualności Ukraina 2018-05-05

W dniach 23-27 kwietnia odbył się drugi etap projektu "Rodzina Polonijna", dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.


Tematem projektu było stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Z założenia uczestnikami projektu miały być dwie 15. osobowe grupy uczniów wraz z opiekunami, czyli łącznie 34 osoby.

Pierwszy etap odbył się w grudniu, wtedy uczniowie szkółki języka polskiego przy Polonijnym Stowarzyszeniu Kulturalno-Oświatowym z Tarnopola (PSKO) zwiedzili Dziekanów Leśny. W programie pięciodniowej wizyty były zwiedzanie kwater wojennych i twierdzy w Modlinie, Kopca Kościuszki w Krakowie, tematyczne zajęcia teatralne oraz wspólne przygotowanie prezentacji na temat odzyskania niepodległości. 

Natomiast w trakcie wizyty na Ukrainie goście zwiedzili Lwów, gdzie wspólnie z tarnopolską grupą spędzili dwa dni, poznając historię i zabytki miasta – starówkę i Cmentarz Łyczakowski. Kolejnym miejscem odwiedzin był Tarnopol, gdzie goście zamieszkali w rodzinach miejscowych uczestników. W Tarnopolu zwiedzili Szkołę Rzemiosł, gdzie Natalia Urbańska, Polka z pochodzenia i członek PSKO, poprowadziła zajęcia plastyczne poświęcone stuleciu odzyskania niepodległości, a Ola Zakorczemna pomogła dzieciom przygotować upominki, serduszka z gliny, którymi potem się wymieniały. Następnie grupa udałą się do Krzemieńca, miasto pięciu kultur i pięknych polskich zabytków, gdzie wycieczkę oprowadził polskojęzyczny przewodnik. 

Źródło: Maryna Voinova

Redkacja: IDA

Galeria