IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

18.06.2021

Rozstrzygnięcie konkursu „Polska w mojej pamięci”

Korespondencja, Aktualności Ukraina, Obwód tarnopolski, Tarnopol 2021-06-18

Wiktoria Piłat z Polonijnego Stowarzyszenia Kulturalno-Oswiatowego w Tarnopolu zwyciężyła w konkursie „Polska w mojej pamięci”.


Konkurs zorganizowany został przez Stowarzyszenie Pomocy Polakom na Wschodzie KRESY miał na celu, jak podają organizatorzy, „ochronę pamięci o Polakach zamieszkałych na dawnych Kresach; wzmacnianie tożsamości narodowej młodzieży o polskich korzeniach; wzbudzenie zainteresowania śladami polskości w miejscu zamieszkania; rozwój umiejętności językowych uczniów polskich szkół w Ukrainie, Białorusi, Litwie, Łotwie, Estonii i Mołdawii oraz został skierowany do uczniów szkół polskich na Wschodzie w wieku od 14 do 18 lat.

Do organizatorów konkursu wpłynęło 61 zgłoszeń, wiec wybór był naprawdę trudny.

Wiktoria Piłat w filmiku pt. „Ślady polskości w mojej miejscowości”opowiadała o polskich śladach w swojej miejscowości - we wsi Igrowica oraz w pobliżu jej – o kościele w Ditkowcach, o cmentarzach w Berezowicy Małej oraz Igrowicy oraz o byłym Domu Ludowym imienia Króla Jana Sobieskiego w Igrowicy.

To nie jest pierwsze zwycięstwo Wiktorii oraz jej rodziny w tym roku – więcej o sukcesach oraz zaangażowaniu rodziny Pilatów w działalność na rzecz Polonii można przeczytać tu: https://www.monitor-press.com/pl/2-pol/artyku-y/9376-28220.html

Z całego serca gratulujemy Wiktorii oraz życzymy jej dalszych sukcesów.

Tekst: Maryna Wojnowa

Redakcja tekstu: IDA

Galeria