IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

20.12.2018

Spotkanie opłatkowe w Studenckim Klubie Polskim

Relacja, organizacja, Aktualności Ukraina, Obwód żytomierski, Żytomierz 2018-12-20

18 grudnia 2018 roku w Memorialnym Budynku-Muzeum Sergiusza Korolowa, który jest oddziałem Muzeum Kosmonautyki, odbyło się spotkanie opłatkowe dla słuchaczy kursów języka polskiego, które działają przy Studenckim Klubie Polskim w Żytomierzu.


Mijający 2018 rok jest szczególnie ważny, to rok 100-lecia Niepodległości Polski i rok 100. rocznicy państwowości Ukrainy. Był on nasycony różnymi wydarzeniami, zaowocował wieloma zrealizowanymi projektami. Na początku spotkania, podsumowywaliśmy bieżący rok, wspominaliśmy emocje, które wspólnie przeżywaliśmy i projekty, które wspólnie robiliśmy, zarówno własne projekty, jak i partnerskich organizacji, Fundacji, m.in.: „Rodzinny art-piknik” z okazji Dnia Dziecka; wycieczkę turystyczną w Karpaty; „Polski obóz rekreacyjny”; wyjazd edukacyjny „Polskie zamki i pałace na Ukrainie”; wystawę fotograficzną „Polacy Żytomierszczyzny – wczoraj i dziś” oraz okrągły stół „Polacy Żytomierszczyzny”. Członkowie Klubu wyjeżdżali na staże zawodowe; byliśmy współorganizatorami Stoiska Niepodległościowego w Nowogrodzie Wołyńskim; świadczyliśmy pomoc charytatywną weteranom Wojska Polskiego w Żytomierzu i obwodzie; byliśmy na spotkaniu dla liderów organizacji polonijnych w Poroninie; wzięliśmy udział w V Światowym Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy w Warszawie; uczestniczyliśmy w szkoleniach liderskich „AKCJA: LIDER/LIDERKA” w Domu Polonii w Pułtusku i mieliśmy wiele-wiele innych aktywności.

Oczywiście wszystkich tych działań, nie udałoby się zrealizować, bez aktywnych członków Klubu - Juli Nowickiej, Oksany Szmygliuk, Oksany Litwak, Marii Burkiwskiej i Wiktorii Semeniaki. Wyróżnione panie dostały podziękowania i prezenty.

Po zakończeniu części uroczystej przeszliśmy do części duchowej. Na spotkanie został zaproszony także kapelan Polaków Żytomierszczyzny ksiądz Ryszard Karapuda TChr. Ksiądz skierował uwagę zebranych na tradycyjne świętowanie Bożego Narodzenia w Polsce i na Ukrainie oraz na przekazy biblijne. Dzieliliśmy się opłatkiem, składając sobie na wzajem życzenia, potem wszyscy razem śpiewaliśmy kolędy.

W swoim przemówieniu ksiądz Ryszard, zachęcał wszystkich nie tylko do świętowania narodzin Zbawiciela, ale do przyjęcia Boga w sercu i duszy bo tylko wtedy otrzymamy satysfakcje i spokój wewnętrzny.

„Mam przyjemność uczyć się języka polskiego na kursach językowych organizowanych przez „Studencki Klub Polski”. Dzisiejsze wydarzenie to coś więcej, niż lekcja, to jest nasze połączenie z polską kulturą w szczerej, przyjaznej atmosferze. Bardzo dziękuję organizatorom za te świetne uczucia, miło mi było dzielić się opłatkiem i życzyć wszystkiego najlepszego przyjaciołom i znajomym oraz razem śpiewać kolędy” – powiedziała Olga Gordijczuk.

Na sam koniec naszego spotkania czekał na nas słodki poczęstunek.

Chcę bardzo podziękować wszystkich uczestnikom naszej uroczystości, aktywnym członkom naszej organizacji, za owocną współpracę w realizacji projektów oraz wsparcie Studenckiego Klubu Polskiego. Dziękuję Kapelanowi Polaków Żytomierszczyzny ks. Ryszardowi Karapudzie za doniesienie słowa Bożego i za otwartość. Dziękuję dyrekcji Muzeum i osobiście pani Irenie Diaczuk, Natalii Misiac za możliwość zorganizowania spotkania w ścianach Muzeum, za chęć współpracy i za tak przepiękny zespół w Muzeum.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, życzę wszystkim obywatelom Ukrainy i Polski spokoju, wiary w siebie i swoich bliskich. Niech Pan Bóg nam we wszystkim pomaga, daruje dużo radosnych dni w nowym roku.

Punkt nauczania języka polskiego i historii Polski przy obwodowej organizacji społecznej „Studencki Klub Polski” wspierany jest przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach projektu „Biało-czerwone ABC” finansowanego przez Senat RP.

Źródło: Mgr Julia Nowicka, mgr Walentyna Jusupowa

Redakcja: IDA