Kondolencje
Wyrażamy nasz głęboki smutek oraz współczucie, z powodu śmierci Pana Czesława Sokołowskiego, aktora Polskiego Teatru "Studio" w Wilnie.
W listopadzie br., członkowie Studenckiego Klubu Polskiego, studenci wydziału społeczno-psychologicznego Państwowego Uniwersytetu im. Iwana Franki, odbyli staż w Stowarzyszeniu „Aslan” - ośrodku pomocy psychologicznej w Warszawie.
Stowarzyszenie „Aslan” zajmuje się dziećmi, które mają trudności w nauce, komunikacji, adaptacji, lęki dziecięce, nadpobudliwość lub apatię, problemy w relacjach z rodzicami lub agresję itp. Będąc na stażu, po raz pierwszy brałyśmy udział w wizji, mieliśmy możliwość rozmawiać z psychologami pracującymi w tym ośrodku. W Centrum dzieci czują się na równi z psychologami, ufają im, czują się jak ich rówieśnicy, jednocześnie nie pozwalają sobie na złośliwości, są pełne szacunku wobec opiekunów.
Podczas stażu odwiedziłyśmy Centrum Terapii Społecznej. Jest to szkoła dla dzieci w wieku od 14 do 19 lat. Uczą się tam dzieci, którym trudno jest uczyć się w zwykłej szkole. Są to dzieci niepełnosprawne, dzieci uzależnione, mające trudności w nauce. W takiej szkole czują się swobodnie, pewnie, zrelaksowane. Byłyśmy na zajęciach, podczas których dzieci obniżały poziom stresu rzucając kolorowymi kulkami w ścianę.
Zwiedziłyśmy też Centrum Rozwoju Dzieci. Pracują tam z dziećmi w wieku od 0 do 6 lat. Uczęszczałyśmy na zajęcia z dziećmi w wieku do 1 roku i ich mamami. To Centrum zrobiło na nas wielkie wrażenie, ponieważ wszystko zostało zaprojektowane z myślą o komforcie dziecka. Zaczynając od zabawek, kończąc na wyposażeniu. Bardzo jesteśmy wdzięczne, pani Wirginii za niezwykłe dla nas doświadczenie. Pani Wirginia aby zwrócić uwagę dzieci stosowała następujące techniki, na przykład: projekcja jasnego zdjęcia, jasne chusteczki, jasne kulki, śpiew.
Odwiedziłyśmy także Centrum Neurologii, gdzie zajmują się z dziećmi z różnymi wadami neurologicznymi. W Centrum odbywają się zarówno zajęcia indywidualne, jak i grupowe. Wykwalifikowani pracownicy udzielają pomocy dzieciom. Do każdego starają się stosować indywidualne podejście, wykorzystując głownie metodą behawioralną. Na zajęciach, na których byłyśmy obecne, dzieci mogły dzielić się swoimi problemami i zmartwieniami.
Zwiedzając przedszkole dziecięce, szkołę, Centrum neurologii, centrum rozwoju, Poradnię – zdobyłyśmy doświadczenie, wiedzę i otrzymałyśmy dawkę pozytywnych emocji. Wszyscy ludzie, których poznałyśmy, byli zawsze uśmiechnięci i towarzyscy. Psycholodzy, którzy pracują w Stowarzyszeniu, oddają się w całości swojej pracy i naprawdę widać, że im praca przynosi satysfakcję.
Bardzo dziękujemy dyrektorowi stowarzyszenia „Aslan”, Radzisławie Różyckiej, za bardzo miłą atmosferę w Poradni, za bardzo ciepłe przyjęcie, za opiekę, za ciekawy i intensywny program naszego stażu. Jesteśmy niezmiernie wdzięczne za możliwość uczestnictwa w programie stażowym, za pomoc w organizacji stażu Oksanie Szmygliuk, Walentynie Jusupowej, prezesowi Studenckiego Klubu Polskiego w Żytomierzu”. Dla nas to bardzo wielkie doświadczenie, który w pewnością będzie wykorzystywany w przyszłości.
Projekt został współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.
Tekst: Lewczuk Iryna, Moszczycka Wiktoria, Studencki Klub Polski w Żytomierzu
Redakcja: IDA
Fot. Studencki Klub Polski w Żytomierzu
Wyrażamy nasz głęboki smutek oraz współczucie, z powodu śmierci Pana Czesława Sokołowskiego, aktora Polskiego Teatru "Studio" w Wilnie.
Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego ogłasza przedłużenie naboru na wnioski o dofinansowanie projektów działań zaplanowanych na 2024 rok w obszarach: Edukacja, Kultura i promocja Polski na świecie, Publikacje, Dziedzictwo kulturowe i historyczne, Aktywizacja środowisk, Pomoc charytatywna i socjalna oraz wsparcie Mediów*.
W czwartek 16 XII o godzinie 16.30 w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odsłonięta została wystawa „Kino dwudziestolecia” z cyklu „Polskie drogi do niepodległości”.