IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

23.12.2019

„Stoisko Wigilijne” po raz drugi

Korespondencja, Uroczystości, Aktualności Ukraina, Obwód żytomierski, Żytomierz

W dniu 21 grudnia br. zebraliśmy się w licznym gronie na placu Sergieja Korolowa w Żytomierzu przy stoisku wigilijnym aby razem, niezależnie od wyznania czy narodowści móc wspólnie świętować i radować się z narodzenia Syna Bożego.


Po raz drugi, mamy możliwość z mieszkańcami i gośćmi miasta, przeżyć niesamowity dzień i polskie tradycje wigilijne. Wspólnie z uczniami szkółki sobotnio-niedzielnej im. Jadwigi Jakubowskie z Nowogrodu-Wołyńskiego śpiewaliśmy kolędy i razem się bawiliśmy. Piękno polskich tradycji przyciągało magiczną siłą nie tylko Polaków czy katolików. W czasie śpiewania kolęd, częstowaliśmy wszystkich specjalnie upieczonymi pysznymi rogalami świętomarcińskimi z gorącą herbatką, kawą.

Na naszym stoisku wigilijnym, oprócz zabawy, znalazło się miejsce dla rozważań duchowych. Rozmawialiśmy o tym, czym jest Wigilia oraz czym się różni katolicka wigilia od prawosławnych świąt. Mówiliśmy o symbolach świątecznych, m.in.: opłatku, kolędach, piernikach. Na placu dekorowaliśmy ze wszystkimi chętnymi specjalnie upieczone polskie pierniki. W ciepłym niemalże rodzinnym gronie, dzieliliśmy się opłatkiem ze wszystkimi chętnymi, życząc nawzajem wszystkiego najlepszego, mówiąc: „szczęścia, zdrowia, powodzenia, i nasze tak tradycyjne na Żytomierszczyźnie życzenie - „daj Panie Boże za rok doczekać”.

W czasie Jarmarku zorganizowaliśmy Quest z pytaniami dotyczącymi świętowania Wigilii. Osoby, które podały prawidłowe odpowiedzi otrzymały prezenty.

Na sam koniec naszego spotkania, zaprosiliśmy do degustacji tradycyjnej kuchni polskiej, m.in. kiełbasek na ognisku, bigosu, grzańca. Wszystkim bardzo smakowała polska kuchnia.

Bardzo się cieszę, że udało się nam już po raz drugi zorganizować spotkanie Wigilijne w ramach którego promowaliśmy polskie tradycje i polską kulturę w Żytomierzu. Mamy nadzieję, że to już będzie dobrą tradycją – coroczne organizowanie podobnej akcji. Uśmiechy ludzi i dobre słowa w nasz adres, świadczą o tym, że im się podobało to, co robiliśmy.

„Stoisko Wigilijne” w Żytomierzu zostało zorganizowane przez Obwodową Organizację Społeczną „Studencki Klub Polski” w Żytomierzu oraz Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Juliana Lublińskiego w Nowogrodzie Wołyńskim w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, życzymy wszystkim i w Polsce, i Ukrainie, aby wszędzie panował pokój, miłość i aby Bóg zawsze był obecny w naszych myślach sercach i działaniach.

Tekst: Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu

Redakcja: IDA

Fot. Studencki Klub Polski w Żytomierzu