PREMIERA SPEKTAKLU „WILEŃSKIE DO SIEGO ROKU”
W Teatrze Muzycznym Klubu Legendos w Wilnie, 11 lutego, odbyła się premiera spektaklu kabaretowego „Wileńskie do siego roku”.
17 stycznia w żytomierskim teatrze muzyczno-dramatycznym odbył się coroczny świąteczny wieczór kolęd rzymsko-katolickiego zespołu „Rejoice”. Sala była pełna widzów.
Gospel-chór „Rejoice” już 5 lat działa przy parafii Bożego Miłosierdzia w Żytomierzu na Malowance. Koncert odbył się przy wsparciu zawodowego zespołu muzycznego, który zadbał o wyjątkowo świąteczny nastrój wydarzenia.
W tym roku organizatorzy przygotowali dla widzów wzruszające niespodzianki i nowości: dźwięki instrumentu duduka, taniec dzieci do melodii kołysanki, wykonanie znanej ukraińskiej kolędy „Dobry wieczór Tobie, Panie gospodarzu” oraz pieśni „Jingle bells” w jazzowym stylu, świąteczną foto-strefę i pyszne pieczywo własnej roboty, jako prezent dla wszystkich uczestników. W programie koncertu znalazły się też nowe aranżacje kolęd polskiego zespołu TGD, znane ukraińskie i polskie kolędy oraz utwory własne zespołu „Rejoice”.
Koncert miał charakter charytatywny. Organizatorom udało się zebrać 9 570 hrywien na leczenie osoby chorej na nowotwór.
Źródło: Walentyna Jusupowa/IDA, zdjęcia http://sac-ua.info
W Teatrze Muzycznym Klubu Legendos w Wilnie, 11 lutego, odbyła się premiera spektaklu kabaretowego „Wileńskie do siego roku”.
10 lutego w głąb ZSRS wywieziono głównie wyższych urzędników państwowych, policjantów, kolejarzy i leśników, a także osadników wojskowych, legionistów, żołnierzy walczących w 1920 r. Niektórzy są zdania, że w ich przypadku zsyłki były osobistym rewanżem Stalina za Cud nad Wisłą – mówi Monika Odrobińska, autorka książki „Dzieci wygnane. Tułacze losy małych Polaków w czasie II wojny światowej”, z którą wywiad ukaże się w najbliższym wydaniu magazynu „Kuriera Wileńskiego”.
Na portal internetowy Polonijnej Bibliotece Cyfrowej (www.pbc.uw.edu.pl) trafiły pierwsze ze zdigitalizowanych numerów polskiego dziennika na Litwie – „Kuriera Wileńskiego” z lat 1990-1999.