IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

18.12.2020

Święty Mikołaj w obwodzie tarnopolskim

Relacja, Pomoc charytatywna , Aktualności Ukraina, Obwód tarnopolski 2020-12-18

Tarnopolskie Polonijne Stowarzyszenie Kulturalno-Oswiatowe od 6 lat, czyli od momentu powstania, kontynuuje dobrą tradycję – żeby chociaż raz w roku odwiedzić wychowanków Domu Dziecka w Grzymałowie w obwodzie tarnopolskim.


W tym roku członkowie Stowarzyszenia pojechali tam z prezentami 4 grudnia, w przeddzień Świętego Mikołaja. W Domu Dziecka na stale mieszka 80 dzieci w wieku od 4 do 18 lat. To miejsce ma zastąpić im dom, a do rodzin wyjeżdżają tylko w wakacje. Niestety, liczba dzieci tu ciągle wzrasta, często mieszkają tu rodzeństwa. Tutaj uczą się podstawowych rzeczy, żeby poradzić sobie w dorosłym życiu. Uczęszczają do miejscowej ogólnokształcącej szkoły, a po jej ukończeniu najczęściej wracają do rodzinnych miejscowości, rzadziej dostają się do szkol profilowanych. Tu, w Domu Dziecka, mieszka też kilkoro dzieci posiadających polskie pochodzenie.

Nadiia Kotsiuk, Polonijne Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe w Tarnopolu: „Bardzo się ciesze, że możemy, chociażby w taki sposób podarować  tym dzieciom trochę radości”.

Święty Mikołaj przyszedł także do dzieci uczących się języka polskiego przy Polonijnym Stowarzyszeniu. Wspólnie z uczniami z zaprzyjaźnionej tarnopolskiej szkoły nr 27 zaprezentowali improwizowaną wystawę o Świętym Mikołaju w języku polskim, wymienili się prezentami (w tym celu zorganizowano loterie) oraz wesoło spędzili czas przy słodkim poczęstunku, dofinansowanym przez Konsulat Generalny w Łucku).

Maria Bobryk, polonistka: “Dzieci świetnie spędziły czas. W okresie pandemii potrzebują rozrywki, ale musza tez uczyć się być życzliwymi, wspierać potrzebujących – dlatego rozmawialiśmy dziś o Świętym Mikołaju i o tym, czego nas uczy historia jego życia”.

Tekst: Maryna Wojnowa, Polonijne Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe w Tarnopolu

Redakcja tekstu: IDA
Fot. Halina Pilat, Mariia Bobryk

Galeria