Rozstrzygnięcie konkursu „Polska w mojej pamięci”
Wiktoria Piłat z Polonijnego Stowarzyszenia Kulturalno-Oswiatowego w Tarnopolu zwyciężyła w konkursie „Polska w mojej pamięci”.
Uakzała się książka „Tak teraz postępują uczciwi ludzie. Polacy z Wileńszczyzny ratujący Żydów”, autorstwa Ilony Lewandowskiej.
Publikacja stanowi zapis kilkunastu wzruszających historii Polaków z Wileńszczyzny, którzy, nie bacząc na zagrożenie, narażali zdrowie i życie swoje oraz najbliższych po to, by ratować życie drugiego człowieka. Są wśród nich historie znane, jak ta o Jakubie Romualdzie Wekslerze-Waszkinelu, czy siostrze Marii Mikulskiej, ale także te, które długo czekały na opisanie. Tekstom towarzyszą przejmujące fotografie Bartosza Frątczaka przedstawiające Ocalonych, Sprawiedliwych i ich rodziny, a także znikające ślady żydowskiego dziedzictwa Litwy.
Książka wydana przez Instytut Polski w Wilnie/Lenkijos institutas Vilniuje oraz Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Cyfrowa wersja książki (w formacie PDF) dostępna jest TUTAJ.

Wiktoria Piłat z Polonijnego Stowarzyszenia Kulturalno-Oswiatowego w Tarnopolu zwyciężyła w konkursie „Polska w mojej pamięci”.
Ogłoszenie wyników organizowanych przez portal IDA konkursów z cyklu OPOWIEM CI O POLSCE zostaje przeniesiony.
27 stycznia 2019 roku w Sali Sztuki w Bibliotece miejskiej im. Tarasa Szewczenki w Sumach odbyło się uroczyste spotkanie członków miejscowego Towarzystwa Kultury Polskiej z okazji 100 rocznicy Powstań Śląskich.