Praktyki w "Głosie" - relacje uczestników
W dniach 27-29 sierpnia w ramach projektu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” i portalu IDA w redakcji gazety „Głos” w Czeskim Cieszynie przebywała na praktykach grupa młodych dziennikarzy ze Wschodu.
Jest to już III edycja obozów integracyjno-edukacyjnych z językiem polskim.
W dniach 10-23.06 młodzież w wieku 12-16 lat ze szkół i szkółek polskich oraz placówek edukacyjnych z polskim językiem nauczania z Białorusi (Brześć i Grodno) i Ukrainy (Żytomierz) będzie przebywać na obozie w Jastrzębiej Górze. W sumie nad Bałtyk przyjechało 120 młodych ludzi pochodzenia polskiego. Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” i Szkoły Języków Obcych „Lektor”, będącej największym w Polsce organizatorem kolonii i obozów językowych łączących naukę z bardzo bogatym programem rekreacyjno-sportowym. Obozy finansowane są ze środków Senatu RP.
W ramach programu obozu przewidziane są warsztaty językowe i wokalno-taneczne, zajęcia sportowe i rekreacyjne w tym bieg terenowy, integracyjne zajęcia wieczorne (quizy, gry językowe, atrakcyjne konkursy, dyskoteki) oraz zajęcia tematyczne: plastyczne, muzyczne i aktorskie. Ponadto przewidziane są wycieczki i wyjścia na wydarzenia kulturalne.
Jest to pierwszy z trzech przygotowanych turnusów, które będą trwały od czerwca do sierpnia w nadmorskich i górskich miejscowościach. W każdym będą brali udział młodzi ludzie ze Wschodu - Białorusi, Litwy, Łotwy lub Ukrainy oraz z Polski. Wszystkie turnusy będą miały ujednolicony program językowy i dodatkowy program turystyczny i rekreacyjny. Zajęcia prowadzone będą przez doświadczonych lektorów przy użyciu materiałów dydaktycznych i pomocy audiowizualnych. Każdy uczestnik otrzyma materiały do nauki języka polskiego w formie skryptu przygotowane indywidualnie przez lektorów i dostosowane do poziomu grupy.
W dniach 27-29 sierpnia w ramach projektu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” i portalu IDA w redakcji gazety „Głos” w Czeskim Cieszynie przebywała na praktykach grupa młodych dziennikarzy ze Wschodu.
W czasie stanu epidemii, kiedy jesteśmy razem, ale jednocześnie każdy osobno, zdecydowaliśmy się przygotować dla osób, którymi się od lat opiekujemy się przyjemną wielkanocną niespodziankę!
20 kwietnia 1919 r. w Kąkolewie, na terenie gminy Osieczno, w Wielkanocny poranek wysiedli z pociągu żołnierze Błękitnej Armii.