IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

19.03.2020

Twórczy wieczór „Artyści Żytomierza - Juliusz Zarębski”

Historia, Koncert , popularyzacja historii, Aktualności, Postaci Ukraina, Obwód żytomierski, Żytomierz

W dniu 14 marca br. w Gnatyuk Art Center w Żytomierzu odbyło się spotkanie pt.: „Artyści Żytomierza: Juliusz Zarębski” zorganizowane z okazji 166. rocznicy urodzin znanego polskiego pianisty i kompozytora.


Wydarzenie poprzedziła modlitwa i złożenie kwiatów na mogile J. Zarębskiego i jego rodziców na cmentarzu katolickim w Żytomierzu. Wspólną modlitwę na cmentarzu poprowadził ksiądz Paweł z Parafii Bożego Miłosierdzia na Malowance.

Spotkanie rozpoczęło się od występu polskiego chóru kameralnego im. Juliusza Zarębskiego pod kierownictwem Jana Krasowskiego. Chór został założony w 1997 roku z inicjatywy prezesa Związku Polaków Żytomierszczyzny „Polonia” Tadeusza Reńkasa. Na patrona artystycznego wybrano znanego polskiego kompozytora i pianistę Juliusza Zarębskiego, który był silnie związany z Żytomierzem – to tutaj się urodził, pracował a także znalazł wieczny odpoczynek. Dwudziestu pięciu chórzystów – nauczycieli, studentów i animatorów kultury – występuje pod kierownictwem artystycznym Jana Krasowskiego, wychowawcy młodzieży, doskonałego chórmistrza, kompozytora i aranżera. Repertuar zespołu obejmuje polskie pieśni religijne i narodowe, utwory z kanonu klasyki polskiej literatury muzycznej i popularne piosenki ludowe. Stale doskonalony, nacechowany artyzmem śpiew a’cappella chóru im. Juliusza Zarębskiego przysparza mu wielbicieli.

Dla zebranych gości zaśpiewał także przepiękny zespół „Soliści Polesia” – Natalia Trawkina (fortepian) і Mikołaj Nagirniak (baryton). Cudowna muzyka polskiego artysty, przepiękne wykonanie, śpiew oraz charyzma zespołu sprzyjała dobrej i pozytywnej atmosferze na sali.

Goście przybyli na spotkanie zostali zapoznani z interesującą informacją o miejscach związanych z Juliuszem Zarębskim. A jest ich kilka: na cmentarzu katolickim w Żytomierzu jest pochowany sam Juliusz (1854-1885) oraz niedaleko jego grobu znajduje się miejsce spoczynku jego rodziców, Karola (1826-1904) i Anastazji (1826-1905) Zarębskich; w kościele katedralnym pw. Św. Zofii znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona znanemu pianiście. Budynek, w którym urodził się Juliusz, w latach 70. został zburzony, obecnie stoi tam wielopiętrowy budynek. W dzielnicy Chmilnyki niedaleko placu Polskiego jest plac imienia J. Zarębskiego.

Warto wspomnieć w ramach dygresji, iż w roku 2015 w Żytomierzu w kinie „Ukraina” prezentowany był film– „Przedwcześnie ścięta róża”, który opowiada o drodze życiowej i twórczej kompozytora Juliusza Zarębskiego. Reżyserem filmu jest Julia Ogińska, była studentka Żytomierskiego Kolegium Kultury i Sztuki im. Iwana Ohijenki. Po projekcji reżyserka opowiedziała o idei filmu, interesujących momentach oraz o „dalszym życiu” jej dzieła filmowego. W 2016 roku produkcja Julii Ogińskiej otrzymała wyróżnienie w kategorii filmy fabularne i dokumenty fabularyzowane w ramach XI Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków 2016” oraz Przeglądu Filmów Polskich i Polonijnych „1050-lecie chrztu Polski i Światowe Dni Młodzieży” zorganizowanego pod patronatem Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziękuję całemu zespołowi chóru im. Juliusza Zarębskiego na czele z Janem Krasowskim. Wyrażam też wielkie podziękowania dla zespołu „Soliści Polesia”, Pani Natalii Trawkinej i Mikołaja Nagirniaka. Dziękuję wszystkim twórcom filmu „Przedwcześnie ścięta róża” za ich pracę. Dziękuję z całego serca wszystkim, którzy dołączyli się do organizacji tak przepięknego spotkania, gościom, którzy przybyli na nasze spotkanie i tworzyli ciepłą, rodzinną atmosferę, i tym, którzy w różny sposób dołączają się do zachowania pamięci o wielkim Polaku, pianiście, który był mocno związany z Żytomierzem. Również chciałabym serdecznie podziękować członkowi naszego Klubu, Olenie Denysewycz za inicjatywę organizacji tego spotkania oraz pomoc w organizacji. W.Jusupowa

Inicjatorem i organizatorem przedsięwzięcia były: Studencki Klub Polski, Dom Polski w Żytomierzu, Żytomierskie Kolegium Kultury i Sztuki im. Iwana Ohijenki oraz Gnatyuk Art. Center.

Tekst: Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu

Redakcja: IDA