IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

10.03.2021

W Muzeum Kosmonautyki po polsku

Język polski, Korespondencja, Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie", Aktualności Ukraina, Obwód żytomierski, Żytomierz 2021-03-10

W ramach projektu „Szkoła polskojęzycznego przewodnika” powstał folder informacyjny w języku polskim o Muzeum Kosmonautyki w Żytomierzu.


„Prawdziwym prezentem dla gości z Polski i Polaków naszego kraju jest folder sporządzony w języku polskim, poświęcony Muzeum Narodowemu Kosmonautyki. S.P. Korolowa. Na okładce mieści się napis pamiątkowy „Żytomierszczyzna – ojczyzna S.P.Korolowa” oraz zdjęcia budynku-muzeum Akademika Korolowa i pawilonu techniki kosmicznej „Kosmos”, pomnika Korolowu na placu nazwanym jego imieniem oraz popiersie obok Muzeum i Wojskowego Instytutu im. SP. Korolowa. Folder zawiera krótkie informacje o życiu i twórczości Siergieja Pawłowicza Korolowa. Oglądając strony folderu, na których mieszczą się zdjęcia pokoju budynku, w którym urodził się Główny Konstruktor, jakby zanurzamy się w przeszłości: pierwszy dokument Korolowa, pierwsze zdjęcie, pierwszy autograf… A potem – modele szybowców, samolotów, pierwsza rakieta, rzeczy osobiste naukowca” – mówi Natalia Misiac.

Folder zawiera dużo zdjęć pawilonu „Kosmos”, gdzie przedstawiono technologię kosmiczne, odzież astronautów, ich wyżywienie, narzędzia w przestrzeni kosmicznej oraz statek desantowy, który wrócił z kosmosu.

Ostatnie trzy strony broszury poświęcone są wspólnie realizowanemu w 2020 roku projektowi Muzeum Narodowego Kosmonautyki im. S.P. Korolowa ze Studenckim Klubem Polskim pt.: „Szkoła polskojęzycznego przewodnika”.

Folder sporządzono w języku polskim, aby pomóc gościom z Polski, dzieciom i młodzieży uczącej się języka polskiego w zapoznaniu się z prawdziwą perłą trasy turystycznej Żytomierszczyzny.

Folder został uporządkowany przez naukowych pracowników Muzeum: Natalię Misiac, Natalię Szczerbakową, Jurija Dubinina i Natalię Kołeśnyk.

Wierzymy, że ten Folder będzie pomocą dla polskojęzycznych gości naszego miasta i wszystkich zainteresowanych – przybliży historię kosmosu, historię rodzinnego miasta twórcy praktycznej Kosmonautyki Sergiusza Korolowa.

Inicjatorem i realizatorem projektu, w ramach którego powstał Folder, jest Studencki Klub Polski we współpracy z Narodowym Muzeum Kosmonautyki im. S. Korolowa. Projekt finansowany jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Tekst: Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski; Natalia Misiac, pracownik naukowy Muzeum, członek Krajowego Związku Dziennikarzy Ukrainy

Redakcja tekstu: IDA

Fot. Studencki Klub Polski

Galeria