IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

11.09.2023

W Tarnopolu zabrzmiały słowa Orzeszkowej

Felieton, Aktualności 2023-09-11

W Polonijnym Stowarzyszeniu Kulturalno-Oświatowym w Tarnopolu, w niedzielę 10 września czytano "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej - slynny utwór, upamiętniający Powstanie Styczniowe, którego 160 rocznicę obchodzimy w tym roku.


Spotkanie tradycyjnie - od przeczytania listu okolicznościowego Prezydenta RP oraz wygłoszenia prelekcji na temat życia i twórczości pisarki - rozpoczęła prezes stowarzyszenia Maryna Wojnowa. Po tym wszyscy uczestnicy czytali wybrane fragmenty powieści.
"Zawsze jest pora i widzieć i mówić prawdę" - te bardzo ważne słowa Orzeszkowej są wciąż aktualne i chyba zawsze takimi się pozostaną. Dzisiejsze Czytanie - już ósme w Polonijnym Stowarzyszeniu Kulturalno-Oświatowym w Tarnopolu - było okazją nie tylko do wspólnego czytania, ale także do refleksji nad historią. Tradycyjnie w Czytaniu wzięli udział nie tylko członkowie i uczniowie PSKOT, ale także przyjaciele: nauczycielki polonistki i nauczycielki literatury światowej z Tarnopola i Białokrynicy, wykładowczynie Katedry Języka Ukraińskiego i Sławistyki oraz studentki polonistyki Tarnopolskiego Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Tarnopolu, uczniowie Tarnopolskiej Szkoły Ogólnokształcącej Szkoły nr 27.

Maryna Wojnowa
Prezes Polonijnego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego w Tarnopolu

Galeria