IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

22.10.2020

Warsztaty liderskie w Tarnopolu

Szkolenia, Aktualności Ukraina, Obwód tarnopolski, Tarnopol 2020-10-22

Projekt, na realizację którego członkowie tarnopolskiego Polonijnego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego w Tarnopolu (PSKOT) czekali z niecierpliwością – to warsztaty liderskie.


Warto było czekać na odpowiedni w warunkach pandemii czas i poświęcić dzień – zwłaszcza ze względu na to, że już po raz trzeci warsztaty prowadziła Daryna Zarzhytska – założycielka Educational Center for Human Rights in Lviv. W dniu 10 października w Sali konferencyjnej hotelu Ternopil uczestnicy rozmawiali: o specyfice działalności organizacji społecznych, o tym jak rozwiązywać problemy, o rozwoju własnej wspólnoty i realizacji pomysłów. Pojawiły się również przykłady udanej pracy organizacji społecznych na świecie i na Ukrainie.

Kolejnym tematem był fundraising w działalności organizacji – słuchacze dowiedzieli się, między innymi na jakich ukraińskich i światowych platformach można organizować zbiórkę funduszy oraz jak napisać projekt, który zainteresuje potencjalnych inwestorów

Od trzech lat prowadzę warsztaty dla PSKOT, wiec mogę obserwować, jak rozwija się stowarzyszenie – mówi Daryna Zarzhytska, Educational Center for Human Rights in Lviv. – Mam nadzieję, że ten projekt zaowocuje i niebawem zobaczymy jak uczestnicy wykorzystują zdobytą wiedzę na rzecz rozwoju swojego stowarzyszenia.

Mieszkamy w stosunkowo małym, prowincjonalnym mieście – opowiada Natalia Urbańska, członek PSKOT. – Jeśli chcemy zrobić tu prawdziwą Europę, musimy być bardziej aktywni, bo przyszłość zależy od nas. – Czternastoletnia Wiktoria Piłat dodaje: – Poprosiłam mamę, żeby zabrała mnie na te warsztaty. Jestem członkiem samorządu szkolnego i bardzo chcę się nauczyć skutecznie działać na rzecz stowarzyszenia i szkoły.

Niestety przez pandemię koronawirusa nie wszyscy chętni mogli wziąć udział w warsztatach. Mimo to już niedługo zobaczymy pierwsze wyniki tego projektu – w listopadzie rusza zbiórka na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Grzymałowie.

Projekt „Warsztaty liderskie” zorganizowano dzięki finansowaniu ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Tekst: Maryna Voinova.

Zdjecie: Daryna Zarzhytska.

 

Galeria