IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

04.02.2019

Wielcy Twórcy Niepodległej

2019-02-04

Polskie Radio dla Zagranicy przygotowało cykl audycji przypominających jak i dzięki komu, Polska powracała na mapy Europy.


W ramach roku obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polskie Radio przygotowało cykl audycji przypominających jak i dzięki komu, Polska powracała na mapy Europy.

Polskie Radio dla Zagranicy zaprasza od 2 czerwca 2018 roku na inaugurację multimedialnego projektu „Wielcy Twórcy Niepodległej”, na który składa się cykl audycji poświęcony wybitnym Polakom oraz najistotniejszym wydarzeniom z historii Polski w XX wieku oraz dedykowana polskojęzyczna strona internetowa.

„Wielcy Twórcy Niepodległej” to cykl 40 dwudziestominutowych audycji o wielkich postaciach ze sfery polityki, gospodarki i kultury, które przyczyniły się do powrotu Polski na polityczną mapę świata w 1918 roku, m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego, Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego.

W okresie od 2 czerwca do 29 lipca 2018 roku emitowany będzie w każdą sobotę o godz. 17.30 (powtórki o godz. 22.00, 0.30, 3.00), a od 1 sierpnia do 28 listopada dwa razy w tygodniu: w środy i soboty o godz. 17.30 (powtórki o godz. 22.00, 0.30, 3.00) na antenie Polskiego Radia dla Zagranicy, Radia znad Wilii, Polskiego Radia Lwów oraz Radia „Polskofalówka” w Dyneburgu na Łotwie. Program skierowany jest głównie do Polaków na Wschodzie i Polonii na całym świecie.

Do stworzenia projektu „Wielcy Twórcy Niepodległości” wykorzystano materiały archiwalne Polskiego Radia, materiały pochodzące ze środowisk polonijnych na świecie i fundacji działających na rzecz Polonii, a także poprzez współpracę z Senatem RP, współdziałanie z Departamentem Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W gromadzeniu materiałów Polskie Radio dla Zagranicy korzystało również z dorobku naukowego i wiedzy szerokiego grona historyków z Polski i Europy.

Audycje są współfinansowane przez Fundację “Pomoc Polakom na Wschodzie” w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za Granicą.

Link do audycji: https://pol.org.pl/audycje-wielcy-tworcy-niepodleglej/

Źródło: http://www.radiozagranica.pl/8/83/Artykul/365925,Wielcy-Tworcy-Niepodleglej-w-Polskim-Radiu-dla-Zagranicy

Galeria