IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

29.04.2019

WIELKANOCNA PACZKA 2019 - WSPARCIE RODZIN POLSKICH NA ŁOTWIE

Korespondencja, Pomoc charytatywna , Aktualności Łotwa 2019-04-29

W tym roku już tradycyjnie odbyła się akcja „Paczka Wielkanocna 2019”, zorganizowana przez Związek Polaków na Łotwie oraz Wydział Konsularny Ambasady RP w Rydze.


W ramach akcji 95 żołnierzy Polskiego Kontyngentu na Łotwie, którzy ze względu na służbę żyją z dala od domu, zaangażowało się w świąteczną pomoc Polakom w trudnej sytuacji materialnej.

Ideę wsparcia Polaków zamieszkających we wschodnich regionach Łotwy zainicjował Związek Polaków na Łotwie. Akcję „Paczka Wielkanocna 2019” rozpoczęła zbiórka darów w Polsce przez żołnierzy IV rotacji PKW na Łotwie. Żołnierzom pod dowództwem majora Roberta Chupki udało się zgromadzić produkty żywnościowe, chemię gospodarczą, przybory szkolne, zabawki oraz odzież z których w sumie udało się przygotować aż 200 paczek.

W zbiórce czynnie pomagali uczniowie i wolontariusze z Giżycka, Olsztyna, wierni z parafii w Siemiatyczach, Kosowie i Hajdówce, członkowie Stowarzyszenia „Dla Niepodległej”, uczniowie Szkoły Podstawowej im. F. Nowowiejskiego w Wydminach, uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach oaz wielu darczyńców. Dzięki wsparciu Ambasady RP w Rydze udało się organizować zbiórkę pieniędzy, w której uczesniczyli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i żołnierzy IV rotacji PKW.

W dniach 12-15 kwietnia br. żołnierze wspólnie z konsul Małgorzatą Hejduk-Gromek oraz lokalnymi działaczami odwiedzili rodaków w Krasławiu, Dyneburgu, Rzeżycy, Malcie i Jakubowie przekazując zgromadzone dary. Podsumowując tegoroczną inicjatywę konsul zaznaczyła: "Wielkanocna akcja charytatywna odbyła się po raz drugi. W porównaniu do zeszłorocznej edycji wydłużyliśmy czas przeznaczony na dystrybucję darów. Z naszych spostrzeżeń wynikało, że bardzo istotnym elementem naszego działania powinno być bezpośrednie dotarcie możliwie do jak najliczniejszego grona osób, w szczególności do seniorów. Obdarowani dzielili się z nami bardzo przejmującymi doświadczeniami życiowymi oraz historiami rodzinnymi. Ogromne emocje towarzyszyły tym spotkaniom, szczególnie wzruszająca była wdzięczność obdarowanych za to, że rzeczpospolita o nich pamięta.”

Dzięki akcji „Paczka Wielkanocna 2019” wiele rodzin na Łotwie mogło przygotować tradycyjne stoły świąteczne. „Dzięki temu Święta Wielkiej Nocy staną się jeszcze bardziej polskie, bliższe Ojczyźnie, za którą (miejscowi Polacy – przyp.red.) tak tęsknią i z dumą o której mówią.”- dodaje Hejduk-Gromek.

Tekst: Joren Dobkiewicz

Redakcja: IDA

Zdjęcia: Ambasada RP w Rydze