IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

12.06.2018

"Wspólna ławka" w Cieszynie

szkoły polskie, Aktualności Czechy, morawsko-śląski, Cieszyn 2018-06-12

Chociaż na co dzień dzielą ich setki kilometrów, w czwartek zasiedli we wspólnej ławce. Uczniowie Średniej Szkoły Ogólnokształcącej im. Św. Marii Magdaleny we Lwowie przyjechali do Czeskiego Cieszyna, by wspólnie z młodzieżą Polskiego Gimnazjum dyskutować o niepodległości.


„Wspólna ławka” to projekt Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, w ramach którego realizowana jest wymiana polskiej młodzieży w kraju i za granicą. – Chodzi o dzielenie się uczniów wiedzą. W naszym konkretnym przypadku tematem jest 100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości – powiedział Andrzej Bizoń, dyrektor Polskiego Gimnazjum im. J. Słowackiego w Czeskim Cieszynie.

Temat ten z uwzględnieniem realiów Śląska Cieszyńskiego zaprezentował wczoraj wykładowca Uniwersytetu Ostrawskiego, historyk Józef Szymeczek. Rozpoczął praktycznie od Adama, czyli początków państwa polskiego, przez ustanowienie Księstwa Cieszyńskiego, aż po powstanie państw narodowych w 1918 roku i podział Śląska Cieszyńskiego na rzece Olzie w wyniku ustaleń w belgijskim Spa w 1920 roku. Goście ze Lwowa dowiedzieli się również o współczesnym stanie posiadania Polaków na Zaolziu oraz o przeszłości, teraźniejszości i perspektywach Polskiego Gimnazjum.

Dla czeskocieszyńskich gimnazjalistów czas spędzony w jednej ławce ze lwowianami też nie był bynajmniej tylko powtórką z historii Polski i tego regionu. Z prezentacji przygotowanej przez rówieśników z Ukrainy dowiedzieli się m.in. o wkładzie lwowian w niepodległość Polski oraz wysłuchali poruszającej ponad 200-letniej historii ich szkoły, której wbrew wojnom i niesprzyjającemu reżimowi sowieckiemu udało się przetrwać do dziś.

– Słyszałem już o Orlętach Lwowskich, bo dyrektor w szkole podstawowej poświęcił jedną lekcję temu tematowi. Wiem też, że Lwów był zawsze ważnym ośrodkiem polskości. Pozostałe sprawy były dla mnie raczej nowe i z całą pewnością bardzo ciekawe – przyznał po wykładzie Sebastian Kontir z klasy IIC Polskiego Gimnazjum. 

Źródło: http://www.glos.live/Wiadomosci/detail/Wspolna_lawka/0#b152844472549

Zdjęcia: dyr. Andrzej Bizoń