Przełom października i listopada to czas wspomnień tych którzy odeszli i odwiedzin ich grobów tych. Jak co roku, w okresie poprzedzającym Dzień Wszystkich Świętych, Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą organizuje szczytne akcje na rzecz najstarszych nekropolii w Wilnie.
Pod koniec października na wileńskim cmentarzu Rossa odbyła się ,,Lekcja historii inaczej” – to właśnie jedna z jesiennych inicjatyw Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą. Hasłem tegorocznego spotkania było – Powstańcy styczniowi wciąż żywi w naszej pamięci.W lekcji brało udział ok. 20 uczestników, w tym uczniowie Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie.
Alicja Maria Klimaszewska – jedna z założycielek, obecnie honorowa prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą, spotkanie rozpoczęła od przedstawienia historii dwóch najsłynniejszych przywódców Powstania Styczniowego – Zygmunta Sierakowskiego i Konstantego Kalinowskiego. Następnie lekcję kontynuował Dariusz Żybort - parezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą, który nie tylko opowiedział o historii powstańców styczniowych, ale także zaprezentował ok. 20. odnowionych w tym roku pomników nagrobnych, w tym Aleksandra Oskierki, rodziny Kleczkowskich, Stanisława oraz Wacława Bułharowskich. Dużo też mówiono o finansowaniu renowacji pomników oraz pracach renowacyjnych na Rossie.
Uczniowie z Gimnazjum im. Władysława Syrokomli już trzeci rok biorą udział w lekcjach, organizowanych przez Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą. „Uważam, że tego rodzaju projekty są bardzo ważne dla młodzieży, która powinna znać swoich bohaterów i historię swego kraju“ – mówiła Jolanta Nowosielska - nauczycielka z Gimnazjum im. Władysława Syrokomli.
Uczniowie przy odnowionych grobach powstańców zapalili znicze i tak zadbali o ich pamięć. Młodzież nie zapomniała też uczcić pamięć patrona ich szkoły – Władysława Syrokomli. ,,Myślę, że tego rodzaju lekcje powinne być organizowane na bardziej szerszą skalę, bo są naprawdę bardzo wartościowe.“ – powiedziałapani Nowosielska.
Pani Alicja Klimaszewska dziękowała także młodzieży, która wzięła udział w akcji ,,Wielkie sprzątanie starych wileńskich nekropolii‘‘. ,,Cieszę się, że oderwali się od komputerów i przyszli tutaj“ – mówiła honorowa parezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą.
,,Co roku chętnie bierzemy udział w sprzątaniu nekropolii wileńskich. Znajduje się tu wiele pomników powstańców, żołnierzy i inych hohaterów, którzy niegdyś walczyli za naszą wolność. Dbając o ich groby wyrażamy dziękczynność i oddajemy cześć pamięci’’ – opowiedziała uczennica Gimnazjum im. Jana Pawła II, która wzięła udział w akcji sprzątania wileńskich nekropolii. ,,Bardzo ważne jest aby dbać o groby naszych przodków. Przykro jest, że niektórzy o tym zapominają i na cmentarzach znajduje się tak wiele zaniedbanych grobów.’’ – dodał jej kolega z klasy.
Z inicjatywy Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą w Dniu Wszystkich Świętych (1 listopada) na grobach cmentarzy wileńskich zostanie zapalonych tysiące zniczy, aby światełko pamięci zabłysło również na tych grobach, o których od lat już nikt nie pamięta.
Tekst: Dorota Demjanko
Fot. Dorota Demjanko
Redakcja: IDA