IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

10.06.2021

WYKŁAD Z HISTORII SZTUKI – DROGA DO POLSKOJĘZYCZNEJ PRZESTRZENI KULTURALNEJ

Sztuka, Działalność organizacji , Aktualności Ukraina 2021-06-10

Dorosłym Polakom, którzy urodzili się i mieszkają poza granicami Polski, bardzo trudno jest poprawić umiejętności w posługiwaniu się językiem polskim i dołączyć do polskojęzycznej przestrzeni kulturalnej.


Aby pomóc rodakom, został stworzony i aktywnie pracuje Wirtualny Klub Dyskusyjny, który jest działem społecznej organizacji Polaków „Wspólna Przestrzeń Polskości”. Zwykle na posiedzeniach Klubu organizujemy dyskusje o polskich utworach literackich i filmach. Wydarzenia zawsze są bezpłatne, cała dyskusja odbywa się w języku polskim.

Dnia 19 maja odbyło się wydarzenie dla Klubu niezwykłe. Mieliśmy możliwość „wirtualnego dotknięcia” wystawy malarstwa, reprezentowanego przez Muzeum Narodowe w Warszawie (MNW) i wysłuchania wykładu w języku polskim.

Spotkanie online pod tytułem „Zaszyfrowane znaczenia w malarstwie holenderskim XVII wieku” odbyło się na platformie ZOOM. Zorganizowało je Muzealne Centrum Edukacji Szkolnej (MCES) Muzeum Narodowego w Warszawie we współpracy ze „Wspólną Przestrzenią Polskości".

Trwający 1,5 godziny wykład prowadził Przemysław Głowacki – historyk sztuki i edukator muzealny od lat związany z MNW, nauczyciel i wykładowca akademicki, który współpracuje z wieloma instytucjami kultury. W wydarzeniu uczestniczyło blisko 50 osób z różnych miast i krajów.

Organizatorzy tak piszą o temacie wykładu: „Po wyzwoleniu spod hiszpańskiej dominacji północne Niderlandy znalazły się w zupełnie nowej sytuacji politycznej i religijnej, co znalazło odzwierciedlenie także w holenderskim malarstwie XVII wieku. Obrazy ukazywały świat zamożnej republiki mieszczańskiej, której obywatele kierowali się kalwińskimi wartościami. Na spotkaniu spróbujemy rozszyfrować treści i pouczenia zawarte w martwych naturach, marynistycznych pejzażach, scenach rodzajowych i dziełach inspirowanych biblijnymi tekstami.”

Spotkanie towarzyszyło wystawie „Różne spojrzenia. Malarstwo holenderskie i flamandzkie z kolekcji Ergo Hestii".

Po wydarzeniu otrzymałem wiele podziękowań od Polaków z różnych miast, w tym z Londynu. Pisali oni, że zachwyciły ich obrazy, wykład i towarzyska atmosfera spotkania.

Dziękuję bardzo MCES i prowadzącemu Przemysławowi Głowackiemu za wspaniały wykład oraz wszystkim kolegom za udział w wydarzeniu.

Ołeksij Wychor - prezes społecznej organizacji „Wspólna Przestrzeń Polskości”

Galeria