IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

25.03.2020

Wystawa z okazji 125. rocznicy urodzenia Maksyma Rylskiego

Wystawa, Historia, popularyzacja historii, Aktualności, Postaci Ukraina, Obwód żytomierski, Żytomierz 2020-03-25

19 marca minęła 125. rocznica urodzin Maksyma Rylskiego herbu Ostoja (1895-1964), ukraińskiego poety, tłumacza, literaturoznawcy, działacza społecznego pochodzenia polskiego.


Maksym Rylski, w późniejszych latach życia był pracownikiem Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. W 1964 roku w rocznicę 600-lecia powołania Akademii Krakowskiej Rylski uzyskał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Z tej okazji Państwowe Archiwum Obwodu Żytomierskiego przygotowało wystawę dokumentalną on-line, na której przedstawiono zarchiwizowane dokumenty w formie cyfrowej. Wystawę on-line można obejrzeć na stronie Państwowego Archiwum Obwodu Żytomierskiego.

Przeglądając wystawę, możemy trafić mi.in. na interesujący dokument datowany na rok 1895. Jest to akt chrztu Maksyma Rylskiego, który odbył się w cerkwi we wsi Romaniwka, powiat skwyrski guberni kijowskiej (obecnie rejon popilniański, obwód żytomierski). Obecnie we wsi Romaniwka znajduje się muzeum poety zbudowane jeszcze przez jego ojca Tadeusza.

Maksym Rylski, urodził się 19 marca 1895 roku w Kijowie, tamże zmarł 24 lipca 1964 roku. Jego ojciec, Tadeusz, był etnografem i działaczem społecznym, a także synem bogatego polskiego szlachcica Rozesłała Rylskiego i księżny Trubeckiej. Matka poety była prostą chłopką ze wsi Romaniwka. Maksym Rylski na początku uczył się w domu, później w prywatnym gimnazjum w Kijowie.

Jego pierwszy wiersz został wydany w 1907 r., a pierwszy zbiór wydano w 1910 r. Oprócz poezji, zajmował się tłumaczeniami. W 1927 r. pojawiło się tłumaczenie „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza, które do dziś jest uznawane za najlepsze w ukraińskiej literaturze. Tłumaczył również prace naukowe z językoznawstwa i literaturoznawstwa.

Tekst: Walentyna Jusupowa

Redakcja: IDA

 

Galeria