IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

25.02.2019

ZAPUSTY W KRASŁAWIU

Święta, Aktualności Łotwa, Łatgalia, Krasław

Koniec zimy kalendarzowy, a w tym roku również klimatyczny, przypada na koniec lutego. To czas na zabawę przed rozpoczynającym się niedługo postem.


Polacy z Łatgalii wiedzą co to są zapusty i jak je świętować. Tegoroczna narodowa zabawa odbyła się w Pałacu Hrabiów Platerów w Krasławiu, parkach i nabrzeżu Dźwiny (Daugawy).

Zapusty są jednym z najbardziej lubianych świąt ludowych, które na Łotwie są nazywane również maslennica (ros. mасленница) i meteņi (łot.). Obchody tego święta łączą różne pokolenia i zamieszkające te ziemie odmienne kultury. Wszyscy mają okazję zabawą wypędzić złego ducha zimy i przywitać wiosenne słońce.

23 lutego w Krasławiu młodzi i starsi spotkali się, aby razem, bawiąc się i jedząc pyszne potrawy zakończyć okres karnawałowy. Podczas występów zespołu pieśni i tańca ludowego „Kukułeczka” młodzi mogli poznać tradycyjne polskie stroje, a starsi przypomnieć sobie melodie swojego dzieciństwa. Gry i zabawy, występy oraz jazda konna sprawiły, że ten dzień był niezapomniany. Przygotowania do ostatków i tłustego czwartku udały się dzięki stołom zastawionym pączkami. Uśmiech i radość towarzyszyły uczestniczącym w spotkaniu Polakom, którzy przybyli do Krasławia z całego regionu.

Imprezę zorganizowano dzięki wsparciu Związku Polaków na Łotwie, Ambasady RP w Rydze, Rady Miasta Krasław, Szkole Polskiej im. Hr. Platerów w Krasławiu i polskiemu kontyngentowi wojskowemu na Łotwie.

 

Galeria