IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

13.11.2019

101. rocznica Dnia Niepodległości Polski

Korespondencja, Rocznice, obchody, Aktualności Ukraina, Obwód żytomierski, Nowogród Wołyński 2019-11-13

W dniu 10 listopada, w Nowogrodzie Wołyńskim odbyły się uroczystości z okazji 101 rocznicy Dnia Niepodległości Polski.


 

 

„Dziś w całej Polsce brzmi mazurek….

 

Dzisiaj radość kanonada!

 

Witamy wszyscy Niepodległość

 

i Jedenasty Listopada!”

 

 

W tym roku to święto postanowiliśmy obchodzić inaczej – radośnie w ramach projektu „DLA NIEPODLEGŁOŚCI” współfinansowanego w ramach sprawowaniu opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji „Wolność i Demokracja” przy wsparciu Nowogród-Wołyńskiej rady miejskiej. Współorganizatorami przedsięwzięcie były w tym roku: Liceum nr 11 oraz Szkoła Sztuk pięknych w Nowogrodzie Wołyńskim, Dom Polski w Żytomierzu oraz Studencki Klub Polski w Żytomierzu.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9.00 od wspólnej Mszy świętej w intencji ojczyzny, którą poprowadził Ksiądz Proboszcz Jan Safiński w Kościele Parafialnym p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Po mszy świętej Wiktoria Szewczenko i Antonina Szczyrska złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy grobie legionistów poległych we wsi Susłu w 1920 roku.

 

O godzinie 12.00 rozpoczęło się uroczyste otwarcie Stoiska Niepodległościowego, na które zawitali Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński, pełniąca obowiązki burmistrza miasta Oksana Gwozdenko, Prezes Klubu Polskiego w Żytomierzu Walentyna Jusupowa wraz z członkami swojej organizacji, Prezes Zjednoczenia Szlachty Polskiej w Żytomierzu Natalia Iszczuk, Pani Dyrektor Liceum nr 11 wraz z nauczycielami języka polskiego Edwardem Zinurowym i Liną Borowską, Kierownik Wydziału Kultury Łarysa Zajec, Zastępca Kierownika Wydziału Kultury Pani Alesia Adamowicz, dyrektor Muzeum Rodziny Kosaczów Ludmiła Gamma, dyrektor Miejskiego Pałacu Kultury Irena Antypczuk, członkowie polskich organizacji, uczniowie polskich szkół i wszyscy, komu jest bliska kultura polska, jej tradycje i obyczaje.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnów narodowych odbyła się krótka część artystyczna, śpiewanie pieśni patriotycznych, częstowanie się rogalami świętomarcińskimi, konkursy polskie, warsztaty z robienia pierniczków, otwarcie wystawy „Odzyskanie Niepodległej”, częstowanie się kuchnią polską (dla wszystkich uczestników i gości – bezpłatnie).

 

O godzinie 16.00 odbył się piękny koncert muzyki klasycznej zorganizowany przez uczniów i nauczycieli Szkoły sztuk pięknych m. Nowogrodu Wołyńskiego,

Uroczyste obchody w Nowogrodzie-Wołyńskim jak i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych jest to hołd, jaki składamy tym, którzy wywalczyli nam przed laty wymarzoną Niepodległość. To także nasza radość, że mamy dziś wolną Polskę.

 

Tekst: Wiktoria Szewczenko, Walentyna Jusupowa

Redakcja: IDA

Fot. Wiktoria Szewczenko, Walentyna Jusupowa