IDA życzy wesołych świąt
Zbliża się czas wspólnego świętowania, miłości i bliskości.
Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” imienia Jana Olszewskiego we współpracy z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego zorganizowała szkolenia dla ukraińskich medyków.
Projekt współpracy i szkoleń ukraińskich medyków w Polsce powstał z inicjatywy małżonki prezydenta RP - Agaty Kornhauser-Dudy oraz małżonki prezydenta Ukrainy - Ołeny Zełenskiej.
W ramach zajęć ze Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego odbyło się pięć dziesięciodniowych szkoleń, w których wzięło udział 50 ukraińskich lekarzy. Podczas szkoleń medycy z Ukrainy mieli możliwość nie tylko poszerzyć swoją wiedzę teoretyczną w zakresie ratownictwa ludzi, ale również odbyć praktyczne szkolenia z ewakuacji ze śmigłowca z pacjentem w sytuacjach kryzysowych.
Każde szkolenie składało się z dwóch etapów. Najpierw ukraińscy medycy mieli kilka dni warsztatów w bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie oraz jeden dzień na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Drugi etap obejmował szkolenia praktyczne w 10 bazach LPR (bazy HEMS) w takich miastach jak Gorzów Wielkopolski, Kraków, Płock, Białystok, Kielce, Katowice, Bydgoszcz, Olsztyn, Sokołów Podlaski oraz Ostrów Wielkopolski.
W ramach szkoleń Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” imienia Jana Olszewskiego zapewniła wsparcie finansowe poprzez pokrycie kosztów wyżywienia uczestników zajęć w Warszawie oraz w bazach HEMS.
Warto zaznaczyć, że szkolenia specjalistyczne związane z ewakuacją medyczną ludzi w sytuacjach kryzysowych mają szczególne znaczenie dla Ukrainy w obliczu działań wojennych.
Fundacja, również w ramach inicjatywy organizowanej przez małżonkę prezydenta RP, na podstawie porozumienia z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej z siedzibą w Łęcznej oraz Biurem Bezpieczeństwa Narodowego zapewniła wsparcie finansowe na realizację szkoleń ukraińskich medyków we Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, który jest oddziałem szpitalnym funkcjonującym w ramach struktury Szpitala Powiatowego w Łęcznej.
Szkolenia ukraińskich medyków w Szpitalu Powiatowym w Łęcznej zostały zrealizowane w 5 turach, każdorazowo dla 8 uczestników, czyli łącznie zostało przeszkolonych 48 medyków w zakresie leczenia oparzeń.
Fundacja pokryła koszy zakwaterowania i wyżywienia uczestników podczas szkolenia w Łęcznej oraz opłaciła usługi tłumacza w trakcie szkoleń.
Od pierwszych dni wybuchu wojny na Ukrainie Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” imienia Jana Olszewskiego angażuje się w różne projekty charytatywne na rzecz pomocy Ukraińcom.
Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP
W dniach 16-19 października odbył się wyjazd edukacyjny „Szlakiem karpackich walk II Brygady Legionów”, w którym wzięło udział 14 wolontariuszy Polskiego Stowarzyszenia im. J. Lublińskiego w Nowogrodzie Wołyńskim.
Po raz drugi w ciągu ostatnich kilku miesięcy na Zaolzie przyjechał Jan Dziedziczak, Sekretarz Stanu, pełnomocnik rządu RP ds. Polonii i Polaków za granicą. Tym razem w trybie pilnym – sprawa dotyczyła włamania do Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego oraz redakcji „Głosu”. Ministrowi we wtorek 17 listopada towarzyszył Mikołaj Falkowski, prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.