IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

21.11.2023

ALIGATOR W CZECHACH

Aligator, Aktualności Czechy 2023-11-21

W ubiegłym tygodniu Aligator wyruszył w trasę po polskich ośrodkach w Czechach.


14 listopada Piotr Jezierski, autor serii powieści o nastoletniej poszukiwaczce skarbów, razem z Olgą Alehno z Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” i Filipem Ziemeckim, redaktorem portalu IDA, odwiedzili siedzibę Zarządu Głównego Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego (PZKO). Korzystając z tej wizyty spotkali się z dziennikarzami zaolziańskich mediów, w tym z redaktor naczelną „Zwrotu” Haliną Szczotką i redaktorem naczelnym „Głosu” Tomaszem Wolfem. Delegacja odwiedziła również prezes PZKO Helenę Legowicz, która oprowadziła gości po remontowanej części „Fasalówki”.

Po spotkaniu Piotr Jezierski udzielił wywiadu Szymonowi Brandysowi z Głos.live, podczas którego opowiedział o najnowszej części przygód nastoletniej Aliny, noszącej tytuł „Uwolnić Aligatora”. Powieść będzie miała swoją premierę w grudniu, a główna bohaterka odwiedzi w niej również Zaolzie.

Podczas spotkania Piotr Jezierski opowiedział dziennikarzom o serii powieści przygodowych Aligator oraz wydarzeniach towarzyszących promocji kolejnych części, takich jak m.in. szkolenia z tworzenia opowieści dla dzieci i młodzieży. Przekazał również podpisane egzemplarze powieści, które trafią do czytelników „Głosu” i „Zwrotu”.

Następnego dnia zespół dziennikarzy i pracowników Fundacji udał się do Pragi. W tamtejszym Domu Mniejszości Narodowych odbyło się spotkanie pisarza z młodymi rodakami i przedstawicielami praskiej Polonii z Klubu Polskiego w Pradze. Podczas wizyty autor opowiedział o najnowszej części przygód swojej bohaterki, pracy nad poprzednimi tomami powieści i planach na przyszłość. W wydarzeniu wziął udział Konsul RP Piotr Leszczyński. Po spotkaniu, delegacja wraz z dyplomatą obejrzała próbę polskiego chóru w Pradze.

Wydawcą serii powieści o Aligatorze jest Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego. Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021-2023.