W dniach 15-17 października Piotr Jezierski, autor cyklu powieści przygodowych „Aligator”, był gościem dwóch polskich szkół na Łotwie.
W Państwowym Gimnazjum Polskim im. Stefana Batorego w Rzeżycy i Polskiej Szkole Średniej im. Ity Kozakiewicz w Rydze odbyły się spotkania z pisarzem, podczas których młodzież mogła zapytać autora zarówno o pracę twórczą jak i prywatne zainteresowania. Rozpiętość poruszanych tematów była ogromna. Czytelnicy pytali Piotra Jezierskiego między innymi o inspiracje i literackich idoli, kresowe korzenie, lektury książkowe oraz komiksowe, ulubiony smak łotewskich serków „Karums” oraz obawy związane z rozwojem sztucznej inteligencji.
– Te spotkania były niezwykle ciekawe, bo dowiedziałem się wiele o swoich czytelnikach i trochę o sobie samym – podsumował rozmowy z młodymi czytelnikami autor. – Uczniowie podpowiedzieli mi też kilka pomysłów i lokalizacji kolejnych przygód Aligatora. A dla mojej bohaterki to był wielki powrót na Łotwę, bo ostatnia część przygód Aligatora rozgrywa się właśnie w tym kraju, w Łatgalii.
Jednym z poruszanych tematów był projekt realizacji audiobooków na podstawie przygodowej trylogii Piotra Jezierskiego. – Aligator zyska głos już na początku grudnia tego roku – zażartował literacki ojciec gadziej bohaterki.
Po każdym ze spotkań autorskich pisarz zaprosił uczestników na szkolenie kreatywne. Podczas krótkiego wykładu Piotr Jezierski przedstawił uczniom narzędzia przydatne w tworzeniu atrakcyjnej dla odbiorcy opowieści. Zdradził tym samym kilka tajemnic swojego warsztatu.
Po spotkaniu w Rydze pisarz udzielił też kilku wywiadów. – Szczególnie zapadła mi w pamięć rozmowa z młodymi dziennikarkami radia internetowego „Silesia”. Podczas tego spotkania profesjonalne pytania zadawały mi redaktorki, które zaledwie godzinę wcześniej brały udział w szkolnym spotkaniu. Radiowa rozmowa przerodziła się w naprawdę ciekawą dyskusję.
Wizyta polskiego pisarza to początek akcji promocyjnej projektu AudioAligator, zbliżającej się premiery audiobooków opartych na przygodach nastoletniej poszukiwaczki skarbów. Powieści „Aligator w Wilnie”, „Wielki skok Aligatora” oraz „Uwolnić Aligatora” wydała Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" im. Jana Olszewskiego i to ona odpowiedzialna jest za powstanie ich dźwiękowych wersji.