Polacy w Republice Czeskiej
Ludność polskiego pochodzenia na terenie Republiki Czeskiej (RC) skupiona jest przede wszystkim na Zaolziu, czyli zachodniej części dawnego Księstwa Cieszyńskiego.
Od kilkunastu lat w Równem na Ukrainie obchodzone są się Dni Kultury Polskiej.
W tym roku odbyła się XVIII edycja tej imprezy a dodatkową okazją do spotkania było XXV lecie Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie. Uroczystego otwarcia dokonał prezes Towarzystwa Kultury Polskiej na Rówieńszczyźnie, pan Władysław Bagiński. Wśród licznie zgromadzonych gości nie brakowało osób z Polski oraz przedstawicieli miejscowych władz: marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Gustawa Marka Brzezina, delegacji z Olsztyna i Jeleniej Góry, wicekonsula Konsulatu Generalnego RP w Łucku Adama Myślickiego oraz przewodniczącego Rówieńskiej Obwodowej Administracji Państwowej Ołeksija Mularenko.
W ramach części kulturalno-artystycznej wystąpił z patriotycznym repertuarem chór „Serafin” pod dyrekcją Magdaleny Leszczyńskiej. Pokazy tańca i śpiewu zostały zaprezentowane przez zespoły „Przyjaźń”, „Faustyna”, „Linia”, „Wesoły Wieczór” oraz „Polesianka”, wszystkie zrobiły duże wrażenie na widzach. Kolejnym punktem programu był koncert kwartetu smyczkowego „Con Amore” ze Lwowa. Wreszcie spotkanie zakończył występ kabaretowy z Olsztyna, o nazwie „Czerwony Tulipan”. Składał się zarówno z części rozrywkowej jak i refleksyjnej, dzięki utworom Czesława Niemena i Jacka Kaczmarskiego.
Zdjęcie oraz tekst na podstawie: Kurier Galicyjski nr 19 (287) 17-30 października 2017
Ludność polskiego pochodzenia na terenie Republiki Czeskiej (RC) skupiona jest przede wszystkim na Zaolziu, czyli zachodniej części dawnego Księstwa Cieszyńskiego.
Epoka renesansu, jaką się przyjęło umownie określać wieki XV-XVI, była kontynuacją Średniowiecza, odwołującą się silnie do właśnie wówczas na nowo odkrywanych osiągnięć kultury antycznej, w tym „O architekturze ksiąg dziesięć” rozprawy Witruwiusza, starożytnorzymskiego myśliciela.
W 2023 r. poddanych renowacji zostanie 196 betonowych krzyży i obrzeży oraz 1 pomnik główny na kwaterze w Nowych Święcianach na Litwie.