IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

18.11.2020

Edukacja w ramach ekspedycji

Korespondencja, Edukacja, Aktualności Ukraina, Obwód tarnopolski, Tarnopol 2020-11-18

W tym roku ze względu na pandemię, dzieci uczące się polskiego przy polskich towarzystwach i parafiach nie mogły wyjechać do Polski. W zamian Polska przyjechała do nich – tym razem w postaci projektu półkolonii pn. „Ekspedycja Polska. Szkoły letnie i edukacja online”.


Do tego ogólnoukraińskiego projektu dołączyło również Polonijne Stowarzyszenie Kulturalno-Oswiatowe w Tarnopolu. Półkolonie zostały przeniesione na jesień ze względu na pandemię, odbyły się w dniach 27 września – 8 listopada. Zajęcia poprowadziły polonistki Maria Bobryk oraz Tetiana Poznańska z Gimnazjum „Garmonia” czyli Szkoły Ogólnokształcącej nr 27 w Tarnopolu. W ekspedycji wzięli udział uczniowie punktu nauczania języka polskiego przy PSKOT oraz uczniowie ww. szkoły uczący się języka polskiego.

Uczestnicy, utworzywszy zespół kosmiczny Escape-Z, przez dziesięć dni doskonalili swoją wiedzę na temat ekologii i języka polskiego oraz uczestniczyli w zajęciach plastycznych. Półkolonie pozwoliły na zbudowanie więzi społecznych między uczestnikami, motywowały uczestników do codziennego rozwoju, pracy nad sobą.

Projekt spotkał się z entuzjazmem wśród wychowaców. Maria Bobryk: „Dla mnie ten projekt jest bardzo interesujący, gdyż pozwala w sposób niecodzienny przybliżyć dzieciom naukę języka polskiego, pokazać, że nauczanie się może być wesołe”.
Maria Kowalczuk: „Dzieci są zachwycone! Serdecznie dziękujemy organizatorom i prowadzącym za  ten wartościowy projekt”.

“Ekspedycja Polska. Szkoły letnie i edukacja online” to projekt Fundacji Wolność i Demokracja finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Tekst: Maryna Wojnowa, Polonijne Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe w Tarnopolu

Redakja tekstu: IDA 

Fot. Maria Bobryk, Tetiana Poznańska