IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

08.10.2019

Historiada 2019

Historia, Konkursy, Aktualności Litwa, wileński , Wilno 2019-10-08

W którym roku została podpisana unia w Horodle? Gdzie obradował sejm w czasie Unii Lubelskiej? Takie i podobne pytania padły na tegorocznej „Historiadzie” w Domu Kultury Polskiej w Wilnie organizowaną przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”.


Tegoroczny konkurs był poświęcony 450 rocznicy Unii Lubelskiej i dziejom unii polsko-litewskiej, pojawiły się pytania dotyczące m.in. Unii Krewskiej, Konstytucji trzeciego maja i rozbiorom Rzeczpospolitej Polskiej. Laureatką drugiej Historiady została Gabriela Wojniłło, uczennica z Gimnazjum im. Jana Pawła drugiego w Wilnie, która zaraz po otrzymaniu nagrody powiedziała: – Myślę, że Historia Polski musi być naprawdę ważna dla naszego społeczeństwa, tym bardziej, że teraz historia jest przedstawiana z różnych punktów widzenia.

„Historiada” to nie tylko rywalizacja, ale również spotkanie ze wspólnymi dziejami kilku narodów. W wydarzeniu  wzięło udział 7 polskich szkół,  w tym państwowe polskie gimnazjum imienia Józefa Piłsudskiego w Dyneburgu z którego niektórzy uczniowie byli pierwszy raz w Wilnie.

Dla nas bardzo ciekawa jest możliwość wzięcia udziału w tym konkursie – powiedziała Marzena Bernacka-Basek, nauczycielka historii z Dyneburga. – Dlatego, że daje to możliwość pogłębienia wiedzy na temat naszej historii, ale też historii tego miejsca.

Trzy rundy zmagań, pięćset dwadzieścia pięć pytań – tyle mieli do pokonania uczestnicy Historiady. Uczniowie nie ukrywali, że niektóre pytania były trudne, lecz najważniejsza była dobra zabawa. 

To dobra okazja przyzwyczajenia się do sytuacji stresowych – dzieliła się wrażeniami z „Historiady” Agnieszka Jankiewicz, uczennica Liceum Adama Mickiewicz w Wilnie.

Szykując się oczekiwałam więcej, moi uczniowie uczestniczą w turnieju już drugi raz i z system konkursu już się zapoznali, ale to jest zabawa i wszystko zależy od tego jakie trafią się pytania – dodała Lilia Gajewska, nauczycielka historii z Bezdan.  

Intelektualna zabawa, która trwała pięć godzin i przyniosła nie tylko satysfakcję, ale też pozytywne emocje. Szkoły i zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody oraz motywację do wzięcia udziału w następnej „Historiadzie”.

Tekst: Greta Bartosewicz

Foto: Bartosz Frątczak

LINK DO RELACJI TVP WILNO