Aligator na e-bookach
Przypominamy, że książki Piotra Jezierskiego z serii o Aligatorze są dostępne jako e-booki.
16 listopada w odeskim Parku im. Tarasa Szewczenki odbył się II Bieg Niepodległości na symboliczną odległość 1918 metrów. Wzięło w nim udział około 500 osób.
Bieg zorganizowany został przez Związek Polaków na Ukrainie, Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie, przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Odessie oraz Fundacji Wolność i Demokracja w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Druga edycja odeskiego Biegu Niepodległości była okazją do aktywnego odpoczynku na świeżym powietrzu dla wielu mieszkańców miasta. Ponadto, organizatorzy zadbali o przesłanie edukacyjne. Każdy z uczestników otrzymał mapkę trasy, na której zaznaczono 9 punktów związanych z wielkimi Polakami, a z głośników rozbrzmiewała polska muzyka. Był zorganizowany także konkurs wiedzy o Polsce i o znanych Polakach.
W biegu wzięli udział m.in. pracownicy KG RP w Odessie, na czele z Konsulem RP Andrzejem Szmidtke, zawodowi biegacze, członkowie organizacji polskich, dziennikarze oraz pasjonaci nordic walking. Szczególnie miłą niespodziankę sprawił organizatorom Przemysław Arendarski, który specjalnie na bieg przyleciał z Wrocławia. Nagrody przygotowano w trzech kategoriach wiekowych. Rekordzista przebiegł trasę w 5 min 07 sekund.
Nagrody zwycięzcom wręczał gość specjalny z Kijowa – oficer policji, Paweł Dobosz. Każdy uczestnik Biegu Niepodległości otrzymał pamiątkowy dyplom oraz piernikowy medal – każdy został zwycięzcą na swoim dystansie.
Organizacja Biegu była ogromnym wyzwaniem logistycznym – gratulujemy prezes Swietłanie Zajcewej-Wełykodnej, Justynie Lalik, Wasylemu Mamotence i Konstantemu Zadorożnemu oraz kilkudziesięciu wolontariuszom za ich ciężką pracę, która przełożyła się na sukces promocyjny Polski.
Dziękujemy wszystkim razem i każdemu z osobna, za udział w Biegu, kibicowanie - za aktywne świętowanie 101. rocznicy odzyskania niepodległości.
Tekst: Konsulat Generalny RP w Odessie, Swietłana Zajcewa-Wełykodna
Redakcja: IDA
Zdjęcia: Olga Krawcowa, Aleksander Woropajew, Irena Kozłowa
Przypominamy, że książki Piotra Jezierskiego z serii o Aligatorze są dostępne jako e-booki.
W 2022 r. z dofinansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” realizowała zadanie pn. „Prace renowacyjne na Wileńskich Nekropoliach i przy polskich zabytkach w Wilnie na Litwie”, w ramach którego wykonano konserwację i renowację pomnika Szymona Konarskiego, położonego w Wilnie przy ul. Muitines.
W dniu 14 maja b.r., w ramach obchodów Dni Europy w Domu Kultury Ukraińskiej w Żytomierzu, odbyło się otwarcie wystawy pt. „Historia pędzlem malowana”, poświęcona zapomnianej historii naszego miasta Żytomierza.