IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

02.04.2019

Kolejne spotkanie uczestników Polskiego Klubu Dyskusyjnego – jak szukać swoich korzeni

Działalność organizacji , Aktualności Ukraina, Obwód żytomierski, Żytomierz 2019-04-02

30 marca w Żytomierzu odbyło się kolejne spotkanie Polskiego Klubu Dyskusyjnego zorganizowane przez Centrum Oświatowe „PAZL”.


Tematem podjętym przez uczestników dyskusji była próba odpowiedzi na pytanie: „Kim jesteśmy: jak szukać swoich korzeni polskich w archiwum?”. Spotkanie prowadziła Prezes organizacji społecznej „Studencki Klub Polski” – Walentyna Jusupowa.

W części teoretycznej uczestnicy rozmawiali o tym, jakich informacji szukać i gdzie można je znaleźć. Na przykład w Żytomierskim Państwowym Archiwum Obwodowym znajdują się materiały dotyczące historii nie tylko obwodu żytomierskiego, ale i rówieńskiego, wołyńskiego, chmielnickiego, tarnopolskiego, kijowskiego i winnickiego, są one częścią historycznych regionów Wołynia, Podola i Kijowszczyzny.

Niestety dużo dokumentów zostało zniszczono w czasie II wojny światowej. W ciągu dwóch i pół roku okupacji Żytomierskie Archiwum Obwodowe straciło 358 tysięcy dokumentów, w tym ponad 200 teczek w całości.

Nadal rośnie zainteresowanie własnym pochodzeniem i coraz więcej Polaków, mieszkających zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, szuka swoich korzeni. Dziś informacje można znaleźć w archiwum samodzielnie lub zwrócić się do jego pracowników, którzy przeprowadzają odpłatne badania genealogiczne.

Podczas części praktycznej wszyscy uczestnicy zapisali dane o swoich przodkach: babci, dziadku, prababci i pradziadku. Dzięki temu mogli na przykładach porozmawiać gdzie i jak szukać szczegółowych informacji o swoich przodkach wykorzystując podstawowe dane.

Uczestnicy spotkania dużo wiedzieli o swoich polskich korzeniach, prawie wszyscy mają pochodzenia szlacheckie: Jakowicki, Brzeżyński, Borecki, Cał-Całko. Poznali podstawowe informacje na temat poszukiwania przodków, stworzenia własnego drzewa genealogicznego i zdobycia wiedzy na temat tego kim naprawdę są.

Organizatorzy zapraszają do uczestnictwa w spotkaniach w Polskim Klubie Dyskusyjnym. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem +38 (096) 149 76 40.

 

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu

Galeria