Wielki skok Aligatora
„Wielki skok Aligatora” to kolejny tom przygód bohaterki powieści „Aligator w Wilnie”. Tym razem Alina rusza na Ukrainę.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego zapraszają 7 listopada do Ratusza Miasta Wilna na dwuczęściowy bezpłatny koncert muzyki klasycznej „Muzyczne mosty: Chopin, Mickiewicz, Moniuszko.
Spotkanie Litwy i Polski”. Wydarzenie będzie miało na celu ukazanie głębokich więzi kulturowych między Litwą i Polską, połączenie dziedzictwa muzycznego obu narodów oraz ukazanie wpływu Wilna na twórczość polskich klasyków.
Wieczór rozpocznie się recitalem znanego pianisty Marka Brachy. Będzie to wykonanie Ballad Fryderyka Chopina, które z kolei inspirowane były balladami i romansami jego przyjaciela, wileńskiego poety Adama Mickiewicza.
Drugą część koncertu stanowić będą opery, głównie dzieła Stanisława Moniuszki, w wykonaniu popularnych śpiewaków Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie - Tomasza Raka (baryton), Joanny Motulewicz (mezzosopran) i Rafała Żurka (tenor). Wraz z zespołem wystąpi białostocki zespół muzyki dawnej „Consort 415” (kier. Amadeusz Buczyński), który wielokrotnie tworzył oprawę muzyczną literackich spotkań. Występ ten będzie miał na celu zaprezentowanie wileńskiej publiczności klasycznej polskiej opery oraz ukazanie silnego wpływu Wilna i Litwy na nią. W przerwach gospodarze będą opowiadać ciekawe fakty historyczne o związkach Moniuszki z Wilnem.
Według Mikołaja Falkowskiego, prezesa zarządu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego, Fundacja zorganizowała już kilkanaście koncertów w Wilnie, ale były one skierowane przede wszystkim do mniejszości polskiej. Jednak ten koncert po raz pierwszy będzie przeznaczony przede wszystkim dla Litwinów, choć całość odbędzie się w dwóch językach.
„Wierzymy, że program koncertu 7 listopada, który odkrywa i ujawnia głęboko zakorzenione więzi kulturowe między Litwą i Polską oraz przemawia do publiczności w każdym wieku i o różnych gustach, jest doskonałym punktem wyjścia dla nowego kierunku Fundacji, który angażuje nie tylko Polaków, ale także Litwinów i inne narodowości. Ten koncert podkreśli muzyczne i poetyckie mosty między Polską i Litwą, a my planujemy co roku zapraszać wileńską publiczność na dwujęzyczne wydarzenia kultury wysokiej” - mówi Falkowski, który podkreśla, że wydarzenie jest również poświęcone 105. rocznicy przywrócenia niepodległości Litwy i 160. rocznicy powstania styczniowego.
Wstęp na koncert w ratuszu jest nieopłatny, ale w celu zarządzania przepływem odwiedzających, goście proszeni są o zakup bezpłatnego biletu w systemie Kakava.lt.
Wydarzenie jest dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ORLEN Lietuva. Koncert odbywa się przy wsparciu partnerów: Domu Kultury Polskiej w Wilnie, Polskiego Teatru STUDIO w Wilnie i Polskiej Sceny Muzycznej na Litwie.
Więcej informacji:
Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego
biuro@pol.org.pl
+48 514 777 467
„Wielki skok Aligatora” to kolejny tom przygód bohaterki powieści „Aligator w Wilnie”. Tym razem Alina rusza na Ukrainę.
Lipawa, miasto położone bezpośrednio nad morzem Bałtyckim, niegdyś jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych - dziś stolica kulturalna Łotwy.
Łotewskie miasto Dyneburg (Daugavpils), położone nad Dźwiną, w południowo-wschodniej części kraju, od wieków jest wielokulturowym ośrodkiem, w którym spotykają się różnorodne języki i tradycje narodowe. W tym unikalnym krajobrazie kulturowym niezwykle istotną rolę odgrywa Centrum Kultury Polskiej w Daugavpils. Pielęgnuje ono polskie dziedzictwo i tworzy mosty łączące obywateli o różnym pochodzeniu.