IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

19.02.2021

Program Kirkland Research – droga do sukcesu

Korespondencja, Stypendia, Aktualności Polska, Warszawa 2021-02-19

Corocznie przed 1 marca polsko-smerykańska Fundacja Wolności (PAFW) i Fundacja Liderzy Przemian ogłaszają konkurs na wyłonienie uczestników Programu Stypendialnego im. Lane'a Kirklanda w Polsce. Program przeznaczony jest dla młodych liderów z Europy Środkowo-Wschodniej – profesjonalistów, osób publicznych, młodych naukowców, wykładowców zainteresowanych rozwojem demokracji, gospodarki i społeczeństwa obywatelskiego w swoich krajach i regionach.


Walentyna Jusupowa, prezes Studenckiego Klubu Polskiego oraz Oksana Litwak, lektorka języka polskiego, przekazały mi informacje o korzyściach i możliwych perspektywach dla uczestników tego programu stypendialnego.

Należy zaznaczyć, że praca z Panią Walentyną pozwoliła mi zbliżyć się do polskiej kultury i tradycji, a dzięki zajęciom z Panią Oksaną w krótkim czasie opanowałam język polski na poziomie wystarczającym do udziału w Programie.

Program stypendialny im Lane’a Kirklanda od ponad 20 lat wspiera indywidualny rozwój młodych, świadomych i aktywnych obywateli Europy Wschodniej, Kaukazu Południowego i Azji Środkowej. Celem Programu jest badanie doświadczeń transformacji ustrojowej i integracji z Unią Europejską. Wśród ponad 800 absolwentów Programu są członkowie rządów, parlamentarzyści, menedżerowie dużych międzynarodowych korporacji, szefowie samorządów oraz znane osoby publiczne. Wśród znanych ukraińskich absolwentów programu są Lilia Hrynevych, Volodymyr Buchko, Volodymyr Kuzio, Iryna Vereshchak i inni.

Selekcja do Programu stypendialnego Kirkland rozpoczyna się po przesłaniu przez uczestnika listu motywacyjnego i przebiega w trzech etapach. Na ostatnim etapie ze stypendystą rozmawiają administratorzy programu oraz przedstawiciele Ambasady RP w kraju. Dla kandydatów z Ukrainy, Rosji i Białorusi rozmowa kwalifikacyjna prowadzona jest w języku polskim, a poziom jego znajomości nie powinien być poniżej średniej (B1-B2). Przedstawiciele innych krajów mogą złożyć podanie i rozmowę kwalifikacyjną w języku angielskim.

Program Kirkland Research daje następujące możliwości młodym naukowcom:

  • przygotowanie, przy wsparciu konsultacyjnym opiekuna naukowego, artykułu naukowego;
  • nawiązywania znajomości naukowych i współpracy z naukowcami z Polski;
  • intensyfikacji własnej pracy naukowej („to czas nasycony badaniami naukowymi, udziałem w konferencjach, w wykładach, dyskusjach, dający możliwość skupienia się tylko na pracy naukowej”);
  • poznania funkcjonowania uczelni wyższej w Polsce (korzystanie z jej zasobów, poznanie prowadzonych badań naukowych, poznanie zasad liczenia punktów za prace naukowe, poznanie narzędzi do mierzenia efektywności naukowej itd.);
  • doświadczenie wielokulturowości: przebywania w innym społeczeństwie, innej kulturze, innym otoczeniu, możliwość poznania Polski jako kraju UE;
  • w ramach programu odbywają się również wykłady, spotkania w instytucjach, zajęcia z lektoratu języka polskiego, a uzupełnieniem jest program kulturalno-turystyczny.

Moim miejscem zakwaterowania była Warszawa, dynamiczna europejska metropolia, której znakiem rozpoznawczym obok bogatej historii i niezwykłych zabytków jest gościnność mieszkańców, Wisła i wyjątkowe kulinarne przysmaki. Międzynarodowy staż naukowy w ramach Programu Kirkland Research zdałam w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Moim promotorem był prof. SGH dr. hab. Roman Sobiecki.

W ramach stażu przeprowadziłam badania na pn. „Zarządzanie rozwojem gospodarstw rodzinnych w Polsce: doświadczenie dla Ukrainy”. W trakcie realizacji projektu zbadałam polskie doświadczenie w promowaniu obszarów wiejskich i rolnictwa ekologicznego, dywersyfikacji działalności rolników i rozwoju rolnictwa społecznego. Efektem stażu było zdobycie doświadczenia dydaktycznego polskich uczelni, pogłębienie dorobku naukowego w wybranej dziedzinie badań oraz nawiązanie kontaktów z polskimi naukowcami.

Pragnę serdecznie podziękować za wsparcie i rzetelne rady dotyczące przygotowania się do udziału w konkursie Programu Kirkland Research wszystkim którzy mi w tym pomagali.

Tekst: Julia Zolotnycka

Redakcja tekstu: IDA

Fot. Julia Zolotnycka