Błękitno-żółty gołąbek pokoju w szkołach
24 lutego, w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę, zapraszam uczniów i nauczycieli do akcji solidarności z Narodem ukraińskim.
Sportowcy osiągający sukcesy na europejskich arenach, tancerze podbijający serca publiczności od Czech po Francję, artyści dbający o zachowanie tradycji, różnej maści pasjonaci – w 2018 roku na Zaolziu nie brakowało ciekawych inicjatyw.
Już po raz 16. Kongres Polaków w Republice Czeskiej zorganizował konkurs Tacy Jesteśmy. Tak naprawdę każdy Polak z Zaolzia mógł w nim wziąć udział: jako osoba, która zgłosiła ciekawe postaci, inicjatywy i zespoły albo jako sam nominowany. Do finału trafiła dziesiątka. O zdobyciu nagrody publiczności zdecydowały głosy oddane za pośrednictwem SMS-ów oraz kuponów drukowanych w „Głosie”, gazecie Polaków w Republice Czeskiej, główną nagrodę „Złoty Jestem” przyznała Rada Kongresu Polaków. Ta pierwsza oraz czek na 15 tysięcy koron trafiła w ręce Nonetu, zespołu złożonego – wbrew nazwie – z czterech uczennic i jednego ucznia Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie, z kolei główne trofeum oraz czek na tę samą kwotę otrzymał Władysław Kubień, nauczyciel języka polskiego w tej szkole, nominowany m.in. za długoletnią organizację konkursu recytatorskiego „Kresy” na Zaolziu. Uroczysta gala odbyła się w pierwszą sobotę listopada w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie.
– W naszej placówce nie brakuje utalentowanej młodzieży – przyznał już po gali Władysław Kubień. To jednak dopiero pierwszy krok do sukcesu. Drugi należy do nauczyciela, który powinien talent ucznia wydobyć na światło dzienne.
Zaolziacy docenili także Zbigniewa Kaletę, mieszkającego w Czeskim Cieszynie jazzmana, dzięki któremu trzymający się bardzo mocno na Zaolziu folklor ma konkurencję, Piotra Roszaka, który od ponad 10 lat przy polskiej podstawówce w Czeskim Cieszynie buduje modele rakiet, które następnie są puszczane w niebo, choćby podczas pucharów świata, a także rzeźbiarza z Mostów koło Jabłonkowa, Pawła Kufę. To już tradycja, że o zwycięstwo walczył zespół folklorystyczny – tym razem „Błędowice”, nominowany za widowisko przygotowane z okazji 35. urodzin „Posłóchejcie, szuhajkowie”. Stawkę nominowanych do nagród uzupełniły tancerki – Tiffany Sajdok oraz Joanna Škňouřil, narciarz alpejski Michał Staszowski oraz bodaj najbardziej tajemnicza organizacja w historii regionu – Beerclub – Brać Kuflowa na Zaolziu, która wsławiła się jednak nie piciem piwa, ale uporządkowaniem cmentarza w starej Karwinie.
– Mamy się naprawdę czym pochwalić. Począwszy od artystów, śpiewaków, tancerzy, przez sportowców, którzy rozsławiają nas nie tylko w skali regionu czy państwa, ale nawet całego świata, a skończywszy na całej rzeszy skromnych, bezimiennych tytanów pracy społecznej. Gratuluję całej dziesiątce nominowanych. Wszyscy jesteście zwycięzcami. Dowodem na to są statuetki, które trzymacie w dłoniach – podsumował konkurs Mariusz Wałach, prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej.
Zdjęcia: Tomasz Wolff, ARC
24 lutego, w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę, zapraszam uczniów i nauczycieli do akcji solidarności z Narodem ukraińskim.
Wilno w Gdańsku 2023 / Vilnius Gdanske 2023 to interdyscyplinarny festiwal kulturalny od dwudziestu lat organizowany przez miasta partnerskie Gdańsk i Wilno. W jego ramach odbywa się wiele wydarzeń artystycznych, a także tradycyjny jarmark wileński.
W ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą – Infrastruktura Polonijna 2024”, za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego” rozpoczął się remont Domu Polskiego YMCA w Londynie.