12 lipca w Ambasadzie RP w Rydze odbył się koncert zespołu Pieśni i Tańca Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) im. Wiesława Białowąsa „Krakus”.
Koncert najstarszego studenckiego zespołu folklorystycznego w Polsce był związany z ich uczestnictwem w dziewiątej edycji międzynarodowego festiwalu tradycji tańcu ludowego „Sudmalinas”. Podczas spotkania z pracownikami korpusu dyplomatyczno-konsularnego Ambasador Monika Mochaliszyn opowiedziała młodym Polakom o stosunkach Łotwy i Polski, pracy dyplomaty oraz historii budynku, w którym dziś mieści się Ambasada RP i dział konsularny.
Krakus został założony przez Wiesława Białowąsa przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w 1949 roku. Zespół prezentuje oryginalny polski folklor ludowy. Pieśni, tańce i obrzędy przedstawione w suitach: krakowskiej, śląskiej, rzeszowskiej, łowickiej i innych – żywo opisują one urodę oraz różnorodność tych regionów. Występy pokazują też kunszt, autentyzm i piękno polskiego stroju ludowego.
Krakus gromadzi w swoich szeregach studentów AGH oraz innych krakowskich uczelni, którzy w trzech sekcjach: tanecznej, wokalno-tanecznej i kapeli rozwijają swój talent i zamiłowanie do tańca, śpiewu oraz muzyki ludowej. Zespół w ciągu prawie 79 lat działalności koncertował w kraju i za granicą ponad 4700 razy.
Członkowie zespołu folklorystycznego, podczas spotkania z pracownikami Ambasady, ubrani w piękne stroje ludowe zaprezentowali fragmenty swojego repertuaru wzbudzając uznanie i podziw słuchaczy.
Koncert finałowy zespołu odbył się 14 lipca w sali koncertowej „Lielais dzintars”. Zespół Pieśni i Tańca Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) im. Wiesława Białowąsa „Krakus” i w tym roku otrzymał nagrodę publiczności miasta Liepāja.