IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

30.07.2018

Wyjazd edukacyjny – „Polskie zamki i pałace na Ukrainie”

Aktywizacja, Wycieczki krajoznawcze, popularyzacja historii, Aktualności Ukraina 2018-07-30

W dniach 20-24 lipca 2018 roku odbył się wyjazd edukacyjny pt. „Polskie zamki i pałace na Ukrainie”. W wyjeździe uczestniczyli członkowie Studenckiego Klubu Polskiego, parafianie Parafii św. Wacława w Żytomierzu i członkowie Polskiego Stowarzyszenia im. J. Lublińskiego w Nowogrodzie Wołyńskim, łącznie 19 osób.


Zachodnie tereny współczesnej Ukrainy przez wiele wieków przynależały do różnych państw i imperiów Europy Środkowej. Podczas wyjazdu uczestnicy mieli możliwość znaleźć wiele „polskich śladów” na tych terenach, m.in. obronne zamki, pałace królewskie i szlacheckie, które  mają duże znaczenie historyczne dla narodów polskiego i ukraińskiego. Twierdze i miasta, zbudowane na Kresach Wschodnich Rzeczpospolitej, chroniły od najeźdźców, były centrami rozwoju gospodarki średniowiecznej i handlu oraz przyczyniały się rozwoju kultury i nauki.

W ramach wyjazdu zwiedzano pałace, twierdze i zamki w obwodach chmielnickim, czerniowieckim, tarnopolskim, lwowskim oraz rówieńskim. Ogromne wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiła twierdza w Kamieńcu-Podolskim i historia Jerzego Wołodyjowskiego opisana przez Henryka Sienkiewicza w trzeciej części trylogii pt. „Pan Wołodyjowski”. Zainteresowanie wzbudził też zamek w Chocimiu, który odegrał ważną rolę w 1620 roku w czasie najazdu tatarskiego.

W Czerniowcach wszyscy byli pod wrażeniem majestatycznego gmachu Państwowego Uniwersytetu im. J. Fedkowicza, ratusza miejskiego oraz starówki. Zwiedzając „Złotą podkowę Lwowszczyzny” (zamek w Podhorcach, Złoczowski i Oleski), uczestnicy zapoznali się bliżej z postacią króla Jana III Sobieskiego, który urodził się w Olesku, a w Złoczowie miał swoją rezydencję. W deszczowym Krzemieńcu wszyscy wybrali się na Górę Bony, gdzie do naszych czasów dotrwały tylko ruiny zamku, a następnie zwiedzili muzeum wieszcza Juliusza Słowackiego.

Projekt został dofinansowany w ramach sprawowania opieki przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Tekst: Julia Nowicka, Studencki Klub Polski w Żytomierzu

Zdjęcia: Studencki Klub Polski w Żytomierzu

Redakcja: IDA