IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

17.08.2018

Letni obóz nad Morzem Czarnym

kolonie, warsztaty, szkolenia, Aktualności, Animatorzy, Materiały własne Ukraina, Obwód mikołajowski 2018-08-17

W dniach 20-30 czerwca 2018 r. młodzież i dzieci polskiego pochodzenia z parafii pw. św. Barbary z Borysławia i Truskawca odpoczywała na kolonii edukacyjnej w ukraińskiej miejscowości Oczaków nad Morzem Czarnym. 


Opiekę nad uczestnikami sprawowali Ojcowie Redemptoryści i Siostry Służebniczki NMP NP. W sumie w wyjeździe wzięły udział 23 osoby, włącznie z opiekunami. Przez 10 dni trwania kolonii dzieci i młodzież mieli okazję nie tylko wypoczywać, ale również pogłębiać znajomość języka polskiego, polskiej kultury i historii.  Każdy dzień obozu miał innego patrona, wielkiego Polaka, którego życiorys poznawali uczestnicy. Program był tak zorganizowany, że do południa odbywały się zajęcia edukacyjne, a następnie wyprawa na plażę i kąpiel w morzu. Zakwaterowanie i wyżywienie zostało zapewnione przez ośrodek wypoczynkowy przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej, nazywany potocznie ośrodkiem „Czarnej Madonny znad Morza Czarnego” prowadzony przez Zgromadzenie Ojców Pijarów. W ramach zorganizowanej wycieczki uczestnicy odwiedzili ZOO w Mikołajowie i Park Wodny w Oczakowie.

Projekt został współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.