MŁODZI – POLSCY w Filharmonii Narodowej w Warszawie
Razem z Fundacją "Pomoc Polakom na Wschodzie" zapraszamy do oglądania koncertu, w wykonaniu polskich solistów, chóru i orkiestry symfonicznej MŁODZI – POLSCY pod batutą Huberta Kowalskiego.
Mieszkańcy całego Śląska Cieszyńskiego, zarówno jego prawobrzeżnej, jak i lewobrzeżnej części, spotkali się w sobotę 20 października na wiecu historycznym. Odbył się na cieszyńskim Rynku z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100. rocznicy powołania do życia Rady Narodowej dla Księstwa Cieszyńskiego. Na wiecu pojawiło się sporo Polaków z Zaolzia.
Pierwsze zalążki polskiej władzy w 1918 roku zrodziły się w Cieszynie. 19 października, na niecały miesiąc przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, w stolicy Śląska Cieszyńskiego ukonstytuowała się licząca 17 osób Rada Narodowa dla Księstwa Cieszyńskiego. Osiem dni później na cieszyńskim Rynku odbył się wiec patriotyczny, na którym zebrało się kilkadziesiąt tysięcy Polaków z całego Śląska Cieszyńskiego. Mieszkańcy jednoznacznie zadeklarowali przynależność Śląska Cieszyńskiego do Polski. W sobotę 20 października 2018 roku w wiecu patriotycznym uczestniczyło dużo mniej osób, ale i tak było to pierwsze tak duże spotkanie Polaków mieszkających w ojczyźnie oraz w granicach Republiki Czeskiej od niepamiętnych czasów, a może nawet od 1918…
– Pamiętam rok 1966, tysiąclecie Państwa Polskiego. Wtedy Polacy z obu brzegów Olzy także zgromadzili się wokół fontanny św. Floriana na Rynku, ale de facto to było święto prawego brzegu Olzy, bo wiadomo, jaki wtedy był problem z przekraczaniem granicy. Dzisiaj to jest pierwsze, integracyjne – jeżeli to tak można nazwać – spotkanie mieszkańców historycznego Śląska Cieszyńskiego na taką skalę. Zaolzie tutaj jest na pewno godnie reprezentowane – przyznał spotkany na uroczystości prof. Daniel Kadłubiec z Czeskiego Cieszyna-Mistrzowic.
W sobotę jednym z ważniejszych punktów było pamiątkowe zdjęcie uczestników wiecu (takie samo wykonano 100 lat wcześniej). Po uroczystości każdy mógł otrzymać pamiątkową fotografię. Zostało także zaprezentowane multimedialne widowisko „Sztandary niepodległości”.
Dzień później na Rynku także odbyło się historyczne wydarzenie z udziałem przedstawicieli Zaolzia. W pikniku artystycznym wystąpiły zespoły z prawego i lewego brzegu Olzy. Z Zaolzia wystąpiły m.in. „Dziecka ze Stonawy”, „Suszanie”, „Bystrzyca”, kapela „Bezmiana”, można także było posłuchać występów chórów.
– Fajnie, że miasto Cieszyn przypomniało sobie o tym, że bardzo duży wkład w polskość w tych czasach miało również Zaolzie i że nas zaprosili do udziału w obchodach – powiedział Bogdan Kokotek, kierownik artystyczny Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie, konferansjer niedzielnej imprezy. – Dziś zobaczymy na scenie około 400 wykonawców z Zaolzia. Zespoły i chóry na co dzień występują w Polsce, ale robią to pojedynczo, na zaproszenie jakiegoś zespołu. Takiego dużego przeglądu twórczości zaolziańskiej sobie nie przypominam. (wot)
Zdjęcia: Tomasz Wolff/Roman Hryciów
Razem z Fundacją "Pomoc Polakom na Wschodzie" zapraszamy do oglądania koncertu, w wykonaniu polskich solistów, chóru i orkiestry symfonicznej MŁODZI – POLSCY pod batutą Huberta Kowalskiego.
Prezentujemy pierwszy fragment pasjonującej książki o charyzmatycznym doktorze i jego niekonwencjonalnych metodach leczniczych.
Powieść przygodowa „Uwolnić Aligatora” dostępna jest również jako e-book, w formatach przystosowanych do czytników książek.