O wpływie kobiet na polsko – węgierską historię w kontekście chrześcijańskim rozmawiano w Domu Polskim w Budapeszcie.
18 listopada 2018 roku odbyła się tam konferencja „Polskie kobiety na Węgrzech dawniej i dziś” z udziałem naukowców z obu krajów.
Konferencję otworzył przewodniczący Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego Zsolt Bátori. To właśnie samorząd wraz ze Stowarzyszeniem Katolików Polskich na Węgrzech pod wezwaniem świętego Wojciecha był organizatorem wydarzenia. Po krótkim wstępie oddano głos naukowcom, którzy przygotowali wystąpienia. Pierwszym wykładowcą była Małgorzata Walaszczyk, przedstawicielka Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Opowiedziała o polskich i węgierskich kobietach, które przez kościół katolicki zastały uznane za święte. W szczególności niewiasty z dynastii Arpadów, czy św. Jadwiga Andegaweńska, św. Kinga i św. Elźbieta Węgierska.
Kolejne przedstawicielki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego- dwie psycholożki: prof. Maria Ryś i Katarzyna Krawczyk, a także teolog dr Urszula Tataj-Puzyna przedstawiły niezwykle ciekawy wykład o odwadze kobiet, ich szacunku do życia i przebaczaniu.
Postacie dwóch niezwykle ważnych tłumaczek polskiej literatury na węgierski i odwrotnie przedstawił badacz historii Europy środkowo-wschodniej dr Miklós Mitrovits z Węgierskiej Akademii Nauk. Polka Camilla Mondral trafiła na Węgry po wybuchu II wojny światowej a potem pomagała w przerzucie polskich żołnierzy do armii stacjonującej na Zachodzie. Po rozpoczęciu okupacji Węgier przez hitlerowskie Niemcy wylądowała w więzieniu. Tam splotły się jej losy z losami Grácii Kerényi. Współpracowały potem przez wiele lat, nie tylko na gruncie literatury, ale również pomagały w działalności opozycji demokratycznej w obu krajach.
Konferencja mogła się odbyć dzięki wsparciu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” ze środków Senatu RP, a także węgierskiego Ministerstwa Zasobów Ludzkich.
Zdjęcia: Endre Bóka (Ogólnokrajowy Samorząd Polski - Węgry)